• Odbierz prezent
Kurs funta pod presją. Odwrót od dolara i jena. Koronawirus ustępuje?

Rynek zaczyna nowy tydzień w lepszym klimacie w obliczu spowolnienia przyrostów nowych ofiar wirusa w niektórych miejscach na świecie. Mniejszy risk-off oznacza osłabienie JPY i USD. Ropa spada, gdyż OPEC+ odroczyło spotkanie z dziś do czwartku.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Koronawirus powoli ustępuje?

  • Liczba przypadków śmiertelnych w stanie Nowy Jork pierwszy raz była niższa niż dzień wcześniej. Mimo to prezydent Donald Trump ostrzegł, że zbliża się „straszna” faza pandemii. We Włoszech odnotowano najmniejszą liczbę zgonów w ciągu ponad dwóch tygodni, podczas gdy Francja odnotowała najniższą liczbę od pięciu dni, a w Hiszpanii liczba ofiar spadała przez trzy dni z rzędu.
  • Na fali pozytywnych informacji obserwujemy wzrosty a rynku akcji w Azji. Japoński Nikkei225 rośnie o 3,7 proc., a Hang Seng zyskuje 2 proc. Rynek chiński jest zamknięty z powodu święta. Kontrakty na S&P500 i DAX rośną ponad 4 proc.

Sytuacja na rynku Forex

  • Na rynku walutowym poprawa nastrojów przynosi odchodzenie od bezpiecznych walut: jena JPY i dolara USD. Najmocniej zyskują korona norweska NOK, dolar australijski AUD i dolar kanadyjski CAD.
  • Kurs funta GBP znalazł się pod presją na starcie tygodnia po informacji, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został zabrany do szpitala na testy. Downing Street podkreśla, że są to rutynowe badania po tym, jak 10 dni temu u premiera stwierdzono zakażenie koronawirusem.
  • Ropa WTI spada o 1,4 proc. pod 28 USD/b (na otwarciu cena tąpnęła o ponad 10 proc.), gdyż planowane na dziś spotkanie przedstawicieli OPEC+ zostało przesunięte co najmniej do czwartku w związku z nieporozumieniami między Rosja i Arabią Saudyjską.
  • W weekend Bloomberg doniósł, że między Arabią Saudyjską a Rosją toczy się gra o szukanie winnego, która doprowadziła do rozłamu. Jeszcze w piątek krytycznie w stronę Arabii Saudyjskiej odnosił się rosyjski prezydent Putina. Arabia Saudyjska wydała w sobotę oficjalne oświadczenie, w którym oświadczyła, że wypowiedzi Putina były „całkowicie pozbawione prawdy”.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk