• Odbierz prezent
Kurs funta po 5.40? To nie jest nierealny scenariusz. Kurs funta oraz Brexit

"Kurs funta w roku Brexitu nie powinien się umocnić"- to zdanie w prognozach na 2019 rok można było najczęściej usłyszeć wśród Traderów, którzy spotkali się na debacie organizowanej przez fundację Trading Jam Session, której liderem jest Rafał Zaorski. Od początku roku kurs funta do złotego GBPPLN zyskał już ponad 28 groszy. Kurs funta do dolara GBPUSD umocnił się o 500 pipsów. To wszystko dzieje się w sytuacji gdy cały czas Brexitowa sytuacja jest niejasna, negocjacje stoją w miejscu i Brytyjczycy dalej nie wiedzą czy 30 marca obudzą się w nowej rzeczywistości, bez Unii Europejskiej. Aktualnie najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce za niespełna 2 tygodnie. Od 12 marca, aż do 14 marca, dzień w dzień, mogą odbywać się obrady Izby Gmin. O ile w każdy kolejnym głosowaniu projekt zostanie odrzucony. Tego się spodziewamy, czyli 2 głosowań odrzucających najpierw plan Theresy May, a potem twardy Brexit. To spowoduje trzecie głosowanie dotyczące opóźnienia procedury Brexitu. W cenach ten scenariusz jest już uwzględniony jako ten najbardziej prawdopodobny. Kurs funta do złotego GBPPLN najbliższy poziom docelowym ma ulokowany w okolicach 5.11, ale czy jest szansa, żeby kurs funta powędrował jeszcze wyżej, np. na poziom 5.40?

Kurs funta może jeszcze dynamicznie rosnąć, ale wydarzenia muszą mu sprzyjać

Żeby nastąpiły dynamiczne wzrosty funta to nie ukrywajmy, wielkość opóźnienia Brexitu będzie miała znaczenie. Wydaje się, że im większe opóźnienie będzie, tym więcej kurs funta może wzrosnąć. Żeby scenariusz osiągnięcia pułapu 5.40 mógł się sprawdzić koniecznie kurs funta do złotego GBPPLN do 12 marca powinien przełamać próg 5 złotych i 11 groszy. Jeżeli do tego czasu nie uda się wzrosnąć o te kolejne 6 groszy to realizacja dynamicznej fali wzrostowej funta będzie zdecydowanie trudniejsza. Już teraz wydaje się, że inwestorzy są zaskoczeni wzrostami kursu funta. Tak jak pisałem o grudnia 2018 roku najgorszy scenariusz jest już w cenie, a szansa na twardy Brexit nie stanowi nawet 1%. Pomimo to kurs funta reagował na kolejne informacje o zmniejszającym się prawdopodobieństwie twardego Brexitu.

Kurs funta do złotego GBPPLN tygodniowy 27 lutego

Kurs funta do złotego GBPPLN - interwał tygodniowy z zaznaczonymi kolejnymi poziomami docelowymi

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk