• Odbierz prezent
Kurs funta po 5.00 złotych? Brakuje 6 groszy

Sytuacja w Wielkiej Brytanii jest coraz bardziej napięta. Theresa May, która pracowało nad wynegocjowaniem warunków Brexitu z UE przez ponad 1,5 roku, cały czas próbuje przeforsować swój plan. Co gorsza, czasu zostało niewiele, dokładnie 38 dni do daty Brexitu. 27 lutego ma odbyć się kolejne głosowanie w Izbie Gmin, tym razem na temat przejęcia procesu przez Parlament. Widać, że napięcie w obozie rządzącym jest ogromne, a w tym tygodniu ataki opozycji na Panią premier mogą jeszcze narastać. To wszystko odbija się na notowaniach funta, którego kurs wykazuje ponad 10-groszową zmienność w przeciągu tygodnia. Ostatnie sesje przyniosły umocnienie i funt może zaatakować psychologiczną granicę 5 złotych.

Funt przekroczy poziom oporu i dojdzie do 5.11?

Biorąc pod uwagę upływający czas i fakt, że ciężko będzie umacniać się brytyjskiej walucie w obliczu zbliżającej się daty Brexitu, dodatkowo bez uzgodnień, to czasu na wzrosty kursu funta GBPPLN nie mamy wiele. W zasadzie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się osiągnięcie wspomnianego poziomu jeszcze w tym tygodniu (pomiędzy 18 a 22 lutym). Ewentualnie funt może zareagować znaczącym umocnieniem się w przypadku gdyby w ostatniej chwili doszło do przedłużenia czasu na opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Z pewnością na ten moment, nie możemy przekreślać pomysłu Theresy May. Nie wiemy jak zachowa się Parlament podczas głosowania 27 lutego i jaki będzie miał plan po 'przejęciu władzy' nad Brexitem. To oznacza, że przez najbliższe dni przede wszystkim musimy skupić się na analizie informacji napływającymi po spotkaniach premier Wielkiej Brytanii z poszczególnymi przedstawicielami UE.

 Funt wykres 18 luty

Funt do złotego GBPPLN na wykresie tygodniowym

Dane ekonomiczne dla Wielkiej Brytanii w tym tygodniu - funt może znacząco wahać się podczas wtorkowej sesji

Zerknijmy na kalendarz ekonomiczny, żeby sprawdzić jakie informacje mogą wpłynąć na kurs funta do złotego GBPPLN i które są już zaplanowane. Sesja poniedziałkowa, środowa, czwartkowa oraz piątkowa pozbawione są istotnych danych ekonomicznych. W prawdzie w środę opublikowany zostanie wskaźnik zamówień przemysłowych, ale nie jest on wskaźnikiem z tej grupy najważniejszych. W czwartek konferencja prasowa członka BoE oraz w piątek na zamknięciu sesji raport dotyczący pozycji spekulacyjnych netto w brytyjskiej walucie. Zdecydowanie najciekawiej wygląda sesja wtorkowa, kiedy poznamy dane z rynku pracy. O godzinie 10:30 opublikowane zostaną:

- średnie wynagrodzenie z uwzględnieniem premii

- wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

- zmiana zatrudnienia 3m/3m

- stopa bezrobocia

Dobre dane we wtorek z rynku pracy mogą spowodować, że kurs funta GBPPLN umocni się i przekroczy barierę 5 złotych.

Dane dla funta brytyjskiego 18 - 22 luty

Kalendarz ekonomiczny z wydarzeniami dotyczącymi brytyjskiej gospodarki, które mają bezpośredni wpływ na notowania kursu funta

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk