• Odbierz prezent
Kurs funta ostro przeceniony przed głosowaniem. Funt najgorszą walutą sesji wtorkowej

Sytuacja na parach z funtem brytyjskim zmienia się jak w kalejdoskopie. Podczas sesji piątkowej mieliśmy ponad 5 groszową przecenę kursu funta. W poniedziałek, 11 marca funt umocnił się do złotego o ponad 8 groszy, przy prawie 12 groszowej zmienności! Jeżeli wydawało Ci się, że to koniec karuzeli, to miałeś racje, wydawało Ci się. Na sesji wtorkowej funt do złotego jest już przeceniony o ponad 7 groszy. To istny pogrom kursu funta. Gdy zerkniemy na pary walutowe i ich notowania to na 10 największych spadków aż 7 z nich dotyczy kursu funta. Najmocniej funt traci w stosunku do dolara nowozelandzkiego - ponad 1.60%. Kurs funta do złotego GBPPLN traci niespełna 1,52%, a kurs funta do dolara spadł już o prawie 1.20%. To ogromne spadki biorąc pod uwagę, że dzienna zmienność na parach walutowych rzadko przekracza 0,7%. To wszystko jest już za nami, ale najważniejsze wydarzenia dopiero będą miały miejsce.

Notowania kursu funta największe spadki wtorek 12 marca na rynku Forex

Największe spadki notowań par walutowych na wtorkowej sesji, 12 marca

Izba Gmin zdecyduje o planie Theresy May

Mniej więcej o godzinie 20:00 poznamy decyzję Izby Gmin dotyczącą przyjęcia lub odrzucenia planu wynegocjowanego przez premier Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. W styczniu takie głosowanie skończyło się największym pogromem w historii Izby Gmin od ponad wieku! Większość inwestorów oraz obserwatorów nie stawia na plan Theresy May i liczy na kolejne głosowania, które mogą się odbyć w tym tygodniu gdy Izba Gmin odrzuci propozycje Pani Premier.

Kurs funta zanurkował

Jakie są możliwe scenariusze? W przypadku kursu funta do złotego GBPPLN podczas wieczornego głosowania wydarzyć może się praktycznie wszystko. Z 3 możliwych głosowań to dzisiejsze ma zdecydowanie największą wagę. Według szacunków jest mniej niż 20% szans na to,  że 13 marca w Izbie Gmin parlamentarzyści zaakceptują możliwość opuszczenia Unii Europejskiej poprzez twardy Brexit. Sprawa rozgrywa się pomiędzy przyjęciem planu Theresy May bądź opóźnieniem Brexitu. Chociaż premier Wielkiej Brytanii zaczyna straszyć Izbę Gmin, że odrzucenie planu może spowodować, że może nie dojść do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To byłby z pewnością scenariusz, który aktualnie nie jest w grze. Najbliższe wsparcie dla kursu funta kształtuje się na poziomie 4 złotych i 95 groszy. Opór dla pary GBPPLN to okolice 5.06 - 5.07. Przełamanie obydwu poziomów podczas głosowania jest wysoce prawdopodobne.

Wykres funta do złotego kurs GBPPLN

Wykres funta do złotego GBPPLN na interwale dziennym

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk