• Odbierz prezent
Kurs funta odrabia straty po nocnej wyprzedaży. Dolar USD/PLN spadł o 0,2%, euro delikatnie w górę

Brytyjska waluta wczoraj w nocy doświadczyła wyraźnej presji po publikacji finalnej wersji kluczowego sondażu przed nadchodzącymi wyborami w Wielkiej Brytanii. Dzisiejsze zachowanie funta sugeruje jednak, że inwestorzy nadal są przekonani, że zdecydowanym zwycięzcą czwartkowych wyborów będą torysi.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN we wtorek wzrósł o 0,1%, wahając się w okolicy poziomu 4,29. Kurs euro do dolara EUR/USD zakończył dzień na nieco większym plusie, podchodząc do okolic 1,11.

Wspólnej europejskiej walucie wczoraj sprzyjały dobre „miękkie” dane ze strefy euro. Odczyty ZEW opisujące nastroje ekonomiczne w Niemczech i strefie euro w grudniu zaskoczyły na plus. Odczucia względem bieżącej sytuacji gospodarczej w największej gospodarce strefy euro nadal są mocno pesymistyczne, jednak oczekiwania względem przyszłości uległy bardziej zauważalnej poprawie: indeks nastrojów ekonomicznych wzrósł z poziomu -2,1 w listopadzie do 10,7 w grudniu, tym samym znalazł się na najwyższym poziomie od lutego 2018 roku. Wyraźny skok odnotował też analogiczny indeks dla strefy euro.

„Twarde” dane, zwłaszcza te dotyczące produkcji przemysłowej, nadal nie wskazują na poprawę sytuacji w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do danych ankietowych, „twarde” dane są dość wsteczne - najświeższy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej opisuje sytuację z października. Poprawa sentymentu - jeśli będzie kontynuowana - prędzej czy później powinna znaleźć odzwierciedlenie również w „twardych” odczytach.

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN we wtorek spadł o 0,3%, wahając się w widełkach 5,07-5,11. Po początkowym wzroście do kolejnego rekordowego poziomu od kwietnia
2017 roku, brytyjska waluta doświadczyła wyprzedaży związanej z publikacją finalnego odczytu szacującego wynik brytyjskich wyborów parlamentarnych modelu MRP opracowanego przez YouGov. Nowe badania sugerują, że torysi powinni otrzymać nie 359 – jak szacowano pod koniec listopada – a 339 miejsc w Izbie Gmin. Model sugeruje, że Partia Konserwatywna powinna zdobyć więcej miejsc niż w 2017 roku (317) i uzyskać większość w Izbie Gmin: większość ma jednak wynieść 28 miejsc, a nie 68, jak model wskazywał dwa tygodnie temu.

Po wczorajszej wyprzedaży, funt odrobił jednak sporą część strat. Inwestorzy cały czas zdają się być przekonani, że rezultatem czwartkowych wyborów będą samodzielne rządy Partii Konserwatywnej i – w konsekwencji – uporządkowany Brexit.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN we wtorek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,86-3,88. Początek tygodnia nie przyniósł zbyt wielu informacji z USA. W kontekście wojny handlowej USA i Chin warto wspomnieć, że Chińczycy oraz rynek liczą na to, że Stany Zjednoczone odsuną w czasie kolejną rundę ceł, które mają wejść w życie w niedzielę, 15 grudnia. Powinno to umożliwić kontynuację rozmów, które – jak liczą inwestorzy – zakończą się podpisaniem “fazy pierwszej” porozumienia w handlu między krajami.

 

Dzisiejsza, chyba najważniejsza w tym tygodniu publikacja makro ze świata nie przyniosła większych zaskoczeń. W listopadzie inflacja CPI w USA podbiła wprawdzie do poziomu 2,1% w ujęciu rocznym, z poziomu 1,8% notowanego w poprzednim miesiącu, konsensus Bloomberga oczekiwał jednak wzrostu inflacji o dość zbliżonej skali (do poziomu 2%). Bazowy indeks z kolei zgodnie z oczekiwaniami znalazł się na poziomie 2,3%, tym samym co w zeszłym miesiącu. Dane nie zmieniają zbyt mocno obrazu amerykańskiej gospodarki.

 

Dziś wieczorem czeka nas jeszcze decyzja FOMC ws. stóp procentowych. Ani rynek, ani my nie spodziewamy się zmiany stóp procentowych. Decyzja, jak i konferencja prasowa po spotkaniu FOMC najpewniej przejdą bez większego echa. W obliczu ostatnich danych makroekonomicznych, a szczególnie naprawdę dobrego raportu z amerykańskiego rynku pracy w listopadzie, który poznaliśmy w piątek, decydenci najpewniej potwierdzą swoje stanowisko wait-and-see.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

20:00 – decyzja FOMC o poziomie stóp procentowych

20:30 – konferencja prasowa po spotkaniu FOMC

 

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk