• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs funta odbija, ale może zanurkować. 4.73 złotego najbliższą barierą dla funta

O godzinie 10:30 w piątek zostały opublikowane istotne informacje z gospodarki Wielkiej Brytanii. To powinno wpłynąć istotnie na kurs funta. Jak jednak pokazują realia zmienność nie wzrosła w sposób istotny razem z publikacjami. Kurs funta do złotego GBPPLN nieustannie utrzymuje się w krótkoterminowej tendencji spadkowej, która może wyłamać dłużej trwającą konsolidację. Przez pierwsze 30 minut od publikacji danych kurs funta odreagował spadki o prawie 1 grosz. Co mogą przynieść ostatnie godziny sesji piątkowej?

Dane makroekonomiczne, które istotnie wpłynęły na kurs funta na sesji piątkowej

Podczas piątkowej sesji opublikowanych zostało kilka wskaźników makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii. Dla kursu funta poznaliśmy m.in. odczyt PKB. Wartość PKB wzrosła o 0,2%, co jest lepszym wynikiem niż prognozowane 0,1%. W przypadku produkcji przemysłowej oraz produkcji dóbr w fabrykach w ujęciu miesięcznym możemy zaobserwować gorsze wyniki dla funta. Bilans handlowy dla Wielkiej Brytanii również uległ pogorszeniu. Co ciekawe spadła również wartość bilansu handlowego z krajami spoza Unii Europejskiej. Na sesji piątkowej poznamy jeszcze dane dotyczące narzędzia NIESR śledzące miesięczny PKB. To jednak nie powinno istotnie wpłynąć na kurs funta do złotego GBPPLN. Ciekawiej powinno być w  przypadku kursu funta do dolara GBPUSD, tylko, że w tym przypadku istotną rolę powinny odegrać dane ze Stanów Zjednoczonych.

 Kurs funta dane makro 11 stycznia

Kalendarz makroekonomiczny dla funta brytyjskiego w piątek, 11 stycznia

Kurs funta do złotego GBPPLN chwilowo odreagowuje spadki

Nie do końca dobre dane fundamentalne inwestorzy wykorzystali do inkasacji zysku, z kilkusesyjnej tendencji spadkowej. Z poziomu 4.80 kurs funta spadł w okolice 4.74. Aktualnie funt do złotego oscyluje w granicach 4.75 złotego. Z interwału dziennego możemy oczekiwać, że na kolejnych sesjach stycznia kurs funta spróbuje zaatakować lokalny wsparcie wynoszące 4.73. Przełamanie tego poziomu może wygenerować sygnał sprzedażowy. Tak wygląda sytuacja w średnim terminie dla kursu funta do złotego.

 Kurs funta do złotego 11 stycznia wykres GBPPLN

Kurs funta do złotego na interwale dziennym, zbliżamy się do dolnego ograniczenia konsolidacji

Kurs funta do złotego GBPPLN może zakończyć piątkowe zmagania na plusie

Gdy przejdziemy na niższy interwał to widoczne jest chwilowe odreagowanie kursu funta do złotego GBPPLN. Ostatnia świeca godzinowa przyniosła mocny sygnał do kupna. Pojawiła się tzw. formacja objęcia hossy, która stanowi zapowiedź wzrostów. Jeżeli sesja piątkowa dla kursu funta zamknie się na istotnym plusie może to w pewnym stopniu zanegować scenariusz średnioterminowy. Na interwale godzinowym kurs funta do złotego GBPPLN rysuje układ klina zniżkującego, z którego aktualnie następuje wybicie w górę. Według zasięgów wynikających ze wspominanej formacji kurs funta może wzrosnąć w okolice 4.77 złotego.

 Kurs funta do złotego 11 stycznia wykres GBPPLN

Kurs funta do złotego GBPPLN na interwale godzinowym. Formacja klina oraz objęcie hossy może przynieść chwilowe umocnienie się kursu funta brytyjskiego

Kurs funta do dolara GBPUSD atakuje poziom horyzontalny 1.2800

Analizę kursu funta zakończymy zerknięciem na najpopularniejszą parę walutową z funtem brytyjskim - funtem do dolara GBPUSD. Od ubiegło tygodniowego flash crasha kurs funta umocnił się w stosunku do dolara o 400 pipsów (4 centy). Najbliższy poziom oporu dla kursu funta wynosi 1.28000 i niewykluczone, że ewentualne negatywne publikacje makro na sesji piątkowej mogą przynieść wyłamanie tego poziomu. Następny opór znajduje się o 100 pipsów wyżej.

 Kurs funta do dolara GBPUSD 11 stycznia dzienny

Kurs funta do dolara GBPUSD w ujęciu dziennym z zaznaczonym horyzontalnym poziomem oporu

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk