• Odbierz prezent
Kurs funta nawet po 5.18 złotego. Dolar, euro i frank przecenione

To był szaleńczy tydzień na rynku walutowym Forex. O ile euro, dolar i frank zachowywały swoją standardową zmienność o tyle oczekiwań inwestorów nie zawiódł funt. Brytyjska waluta 12 grudnia zaliczyła istny rollercoster, a przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii na długo zapiszą się w pamięci inwestorów. Co ciekawe rajd na kursie funta wygląda mniej okazale gdy zerkniemy na wykres tygodniowy. W zasadzie można nawet powiedzieć, że w perspektywie tygodniowej miniony tydzień nie był niczym nadzwyczajnym w wykonaniu funta. Rozpiętość wahań była duża, bo wynosiła 14 groszy, ale w historii notowań funta GBP/PLN zdarzały się tygodnie, w których GBP zmieniał się aż o 30 groszy. Co może przynieść nadchodzący tydzień? Sprawdźmy sytuacje na najważniejszych parach walutowych z polskim złotym: euro do złotego EUR/PLN, dolar do złotego USD/PLN, funt do złotego GBP/PLN oraz frank do złotego CHF/PLN

Kurs funta w dwa dni rozbił bank

Rynki finansowe mają to do siebie, że są rządzone przez emocje. To one powodują, że pierwsze reakcje na dane są mocno przesadzone. Nie inaczej było w przypadku ogłoszenia wyników exit polls. Partia Konserwatywna zmiotła rywali, a niedoceniany Borys Johnson zdołał przekonać wyborców do swoich racji. Kurs funta eksplodował. Na wielu platformach handlowych miały miejsce kilku groszowe luki cenowe. To oznaczało, że żeby zarobić na wzrostach pozycje powinniśmy mieć zajęta przed ogłoszeniem wstępnych wyników. To zaś wiązało się ze zdecydowanie większym ryzykiem inwestycyjnym. Kilka godzin po ogłoszeniu oficjalnych wyników, w których partia rządząca zyskała ponad 66 miejsc w stosunku do sytuacji z przed wyborów , kurs funta zaczął się osłabiać. Spadki nie były dotkliwe, ale jednak 8 groszową przecenę odnotować musimy. Po wyborach przychodzi czas na powrót do sagi o nazwie Brexit, który powinien mieć miejsce jeszcze w styczniu.

Funt do złotego wykres GBP/PLNKurs funta do złotego GBP/PLN na niskim, 4-godzinnym interwale

Kurs dolara nie reaguje na Trumpowe tweety

O tym, że Trump praktycznie nieustannie wpływa na giełdę akcji przekonywać nikogo nie muszę. O ile jego siła widoczna jest na WallStreet o tyle sytuacja samego dolara już nie jest aż tak mocno przez prezydenta kontrolowana. Ostatnie 5 sesji przyniosło osłabienie się dolara względem złotego USD/PLN. Kurs dolara zmierza w okolice 3.81. To na tym poziomie znajduje się najbliższe rynkowe wsparcie.

Kurs dolara do złotego USD/PLN wykresKurs dolara do złotego USD/PLN na interwale dziennym

Kurs euro stabilnie jak zawsze

Europejska waluta utrzymuje się w wąskim trendzie bocznym. Znajdujemy się w jego dolnych ograniczeniach i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała ulec jakimkolwiek zmianom. Kurs EUR/PLN oscyluje w granicach 4.26 PLN. Możliwe, że początek tygodnia przyniesie delikatne wzrosty, co wynikałoby z odbicia od poziomu wsparcia.

Kurs euro do złotego EUR/PLN wykresKurs euro do złotego na interwale dziennym. Jest stabilnie, czyli tak jak zawsze

Kurs franka do złotego nie zapatrzył się na funta

Całe szczęście dla frankowiczów kurs franka "rozjechał" się z kursem funta. Frank delikatnie spadł, a funt mocno zyskał. Osoby posiadające kredyt we frankach mogę odetchnąć z ulgą. Do końca roku możliwe jest utrzymanie niskiej zmienności na parze frank do złotego CHF/PLN.

Kurs franka do złotego CHF/PLN wykres frankaWykres franka do złotego CHF/PLN na interwale dziennym

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk