• Odbierz prezent
Kurs funta najwyżej od 2016! Dlaczego za GBP trzeba zapłacić aż 5,22 złotego? Dramat jak na kursie dolara i euro

Kto by pomyślał na początku roku, że na rynku walutowym oraz giełdowym będą działy się, można rzecz dosłownie, "takie jaja"? Tylko od początku marca br. kurs dolara amerykańskiego umocnił się o ponad 10%. Frank szwajcarski wzrósł o UWAGA 30 groszy, a kurs euro umocnił się o prawie 7%. Jedynie sytuacja była w miarę stabilna na kursie funta szterlinga do polskiego złotego, gdzie przez większość czasu para GBP/PLN była zdecydowanie poniżej 5,00 złotych.

Co się stało na kursie funta szterlinga do polskiego złotego GBP/PLN?

Jednak wszystko do czasu. Dokładnie 19 marca kurs funta brytyjskiego zaczął swój rajd w górę. Z poziomu zaledwie 4,72 urósł do aktualnie 5,22 złotego. Prawdopodobnie w kantorach stacjonarnych kurs sprzedaży funta szterlinga będzie już oscylował w granicy 5,26-5,28 złotego. Dlaczego kurs funta tak mocno wystrzelił w górę? Co stało się 19 marca? Cały czas nad Wielką Brytanią ciąży widmo Brexitu. Dodatkowo w ostatnich tygodniach mamy bardzo duży problem z koronawirusem, a niekonwencjonalne początkowe rozwiązanie obecnego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o niestosowaniu ograniczeń m.in. dotyczących przemieszczaniu się ludzi nie mogło pozytywnie odbić się na wartości funta brytyjskiego GBP. Co więc stało się 19 marca? 

Co stało się pamiętnego 19 marca 2020r.?

19 marca 2020 mamy ustalenie lokalnego dołka na kursie funta GBP/PLN. To właśnie wtedy kurs GBP/PLN zaczął dynamicznie odbijać. Zamiast 19 marca warto wspomnieć o wydarzeniu, które zapoczątkowało decyzje podejmowane właśnie w ten dzień. Dokładnie 3 dni wcześniej - 16 marca 2020r. stery w Banku Anglii przejmuje nie kto inny, a Andrew Bailey. Kim jest Andrew Bailey i jakie piastował wcześniej stanowiska dowiesz się tego z następującego materiału. Co zrobił A. Bailey? Szybko podjął bardzo podobne decyzje, do tych podjętych przez amerykański FED! A więc:

  • zdecydował o 2-krotnym cięciu stóp procentowych,
  • pojawił się zdecydowanie większy skup aktywów.

To wszystko sprawiło, że poniższy wykres kursu funta szterlinga GBP/PLN wygląda tak jak wygląda. Niestety prognozy co do wartości polskiego złotego nie są optymistyczne. Niektórzy zwiastują, że wnet ujrzymy na wykresie GBP/PLN około 6,00zł za jednego funta szterlinga.

Wykres tygodniowy kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres tygodniowy kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Czytaj także: Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Fundusze notowane na giełdzie (ETF) są coraz popularniejsze, o czym dobitnie świadczy fakt, że obecnie wartość środków ulokowanych w ETF-ach na całym świecie przekracza 6 bilionów dolarów, z czego 4 bln dolarów na giełdach w USA. To niemal dwukrotny wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Fundus.. Czytaj
Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

A jak rzeczywiście będzie? Tego oczywiście nie wie nikt. W każdym razie śledząc na bieżąco nasze social media oraz stronę internetową będziesz jedną z pierwszych osób, które dowiedzą się o aktualnej sytuacji na kursie GBP/PLN.

 

 

 

Kursy średnie euro, dolara, funta i frank

Jeżeli trafiłeś na ten materiał, ponieważ szukasz aktualnych kursów walut, w tym przede wszystkich kursów średnich dolara, euro, funta bądź franka znajdziesz je w 5 sekund tutaj!

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk