• Odbierz prezent
Kurs funta na szczytach - GBP po raz kolejny ustanowił najwyższy poziom od opuszczenia struktur unijnych!
fot. freepik.com

Miniony tydzień zakończył się publikacją indeksów koniunktury z głównych gospodarek. Rynki dobrze radzą sobie z wychodzeniem z kryzysu, aczkolwiek nie wszędzie optymizm jest równomierny.

 

Koniunktura w Europie

W piątek poznaliśmy dane na temat koniunktury w Europie. Indeksy PMI dla przemysłu wypadły lepiej od oczekiwań. Słabiej wypadły jednak dane na temat usług. Oba wyniki znajdują się jednak wyraźnie powyżej poziomu 50 pkt, oddzielającego symbolicznie rozwój od recesji. Zwyczajowo rynki uważają dane z indeksu przemysłowego za ważniejsze, zatem można uznać ten odczyt za korzystny dla euro. Tak też zareagowali inwestorzy, ale bez przesadnego entuzjazmu, gdyż euro nie szło szczególnie w górę. Powodem było prawdopodobnie oczekiwania na popołudniowe dane zza oceanu.


Dane z USA

Amerykańskie odczyty miały odmienny charakter. Indeks dla przemysłu wypadł tam nieznacznie słabiej od oczekiwań, aczkolwiek bardzo pozytywnie zaskoczył indeks dla usług. Warto w tym miejscu zauważyć, że optymizm ankietowanych w USA jest w przypadku obydwóch tych subindeksów obecnie na wyższych poziomach niż w strefie euro. Rezultatem tych danych była utrata przez euro porannych zysków wobec dolara amerykańskiego.

 

 

Funt znów na szczytach

W piątek funt po raz kolejny ustanowił najwyższy poziom od opuszczenia struktur unijnych. Mówimy o relacji względem euro, gdyż w odniesieniu do złotego wciąż brakuje kilku groszy do przekroczenia szczytów z marca. Tamten poziom jest jednak znacznie bardziej zasługą słabości złotego, a nie siły funta. W piątek brytyjska waluta dostała kolejne dobre dane, obydwa indeksy koniunktury wypadły tam wyraźnie lepiej, niż oczekiwali analitycy. Jak widać, o ile w ogólnych wiadomościach Wielka Brytania to głównie problemy około brexitowe, to jednak dane makroekonomiczne pokazują, że wcale nie jest tak źle.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.


Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk