• Odbierz prezent
Kurs funta na rekordowych poziomach w relacji do dolara GBPUSD! Jednak przed walutą brytyjską trudne czasy

Według doniesień gazety The Guardian już w najbliższy piątek Parlament Europejski może przegłosować rezolucję, która w praktyce wymusi na Brytyjczykach zmianę podejścia w negocjacjach, znacznie zawężając pole do możliwego kompromisu w ustaleniach nad umową handlową. 

PE ma zastrzec sobie prawo veta w sytuacji, kiedy umowa nie będzie miała "solidnych" zabezpieczeń, aby jak to nazwano zapewnić uczciwą konkurencję i wysokie standardy ochrony środowiska i praw pracowniczych. Wygląda na to, że mamy usztywnienie stanowisk przed zaplanowanymi na przyszły tydzień rozmowami na szczycie z udziałem premiera Johnsona, oraz szefowej KE (von der Leyen). Draft rezolucji do której dotarli dziennikarze zawiera też wezwanie Brytyjczyków do "rewizji obecnego podejścia", co raczej tylko ich rozsierdzi.

Dla funta nie są to dobre informacje. Niskie szanse na porozumienie z UE, oraz brak politycznej woli, aby do końca czerwca złożyć wniosek o wydłużenie okresu przejściowego dla Brexitu, może oznaczać ryzyko bezumownego rozwodu z 1 stycznia 2021 r. Na to rynki zdają się nie być przygotowane. 

Trudne czasy dla funta - 1

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Dzisiaj kurs funta względem dolara GBPUSD wybił się na nowe szczyty, po tym jak wczoraj doszło do zanegowania spadkowej świecy. To jednak głównie wynik wahań dolara przed posiedzeniem FED dzisiaj wieczorem. Kolejne dni mogą jednak przynieść ponowne budowanie formacji odwrócenia ostatnich zwyżek.

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk