• Odbierz prezent
Kurs funta kończy Brexitowe zamieszanie 7 groszy mocniejszy. Frank ostro drożeje. Euro eksplodowało. Najsłabiej zachował się dolar

Brytyjczycy świętują opuszczenie Unii Europejskiej na ulicach Londynu. To nie jest obrazek, którego moglibyśmy oczekiwać, a jednak. Wielka Brytania odetchnęła bo 3 letnia saga dobiegła końca. Tak mogłoby się wydawać i o tym mogłyby świadczyć takie obrazki jak zdejmowanie flag Wielkiej Brytanii z masztów instytucji europejskich. Kurs funta do złotego GBP/PLN styczeń kończy na poziomie 5 złotych i 11 groszy. Umocnienie brytyjskiej waluty w obliczy opuszczenia Unii to jasny komunikat- z gospodarką na Wyspach niekoniecznie będzie źle. Przynajmniej w taki scenariusz zdają się wierzyć inwestorzy. Zamieszanie z opuszczeniem Unii nie dobiegło końca. Czeka nas 11 długich miesięcy w trakcie, których Wieka Brytania będzie starała się na nowo zbudować relacje z pozostałymi krajami… nie tylko Unii. To oczywiście wielkie ryzyko, ale też ogromna szansa, o której rynek z pewnością na ostatniej sesji stycznia nie zapomniał. Podobnie jak kurs funta rośnie kurs franka. To oczywiście grosza informacja dla kredytobiorców. Frank zmagania styczniowe kończy na poziomie 4 złotych 2 groszy. Dobrze wygląda również kurs euro. EUR/PLN wróciło do środka konsolidacji. Jeszcze w minionym tygodniu na parze euro do złotego obserwowaliśmy poziom 4.30 PLN. Ostatecznie zamknięcie wypadło o 1 grosz niżej. Zdecydowanie najsłabiej tydzień zamknął dolar. Amerykańska waluta umocniła się względem złotego, ale nie były to duże wzrosty. Za jednego dolara płacimy 3 złote i 87 groszy. Sprawdźmy jak na wykresach prezentują się popularne kursy walut oraz dokładnie na jakich poziomach wypadło zamknięcie tygodnia.

Kursy walut w weekend 01.02-02.02 [kurs euro, kurs dolara, kurs funta, kurs franka]

  • Kurs euro do złotego EUR/PLN wynosi 4.2965 PLN
  • Kurs dolara do złotego USD/PLN wynosi 3.8725 PLN
  • Kurs funta do złotego GBP/PLN wynosi 5.1140 PLN
  • Kurs franka do złotego CHF/PLN wynosi 4.0207 PLN

Kurs dolara na tle innych walut rozczarowuje

Gdy porównamy zachowanie najważniejszych par walutowych w zestawieniu z polskim złotym to zdecydowanie najsłabiej tydzień zamyka dolar. Amerykańska waluta umacnia się, ale wzrosty są symboliczne. Z pewnością nie możemy za sytuację winić zamieszanie z koronawirusem, dlatego, że w większym bądź mniejszym stopniu dotyka ono cały świat. Niestety z ostatnich informacji wynika, że wirus dotarł do Polski.

Kurs dolara do złotego USD/PLN wykres dolaraWykres dolara do złotego USD/PLN - długi górny cień zwiastuje problemy w utrzymaniu tendencji wzrostowej

Kurs euro eksplodował

Wiem, że brzmi to conajmniej dziwnie. Zważywszy na to, że na parze euro do złotego utrzymuje się nieustanny trend boczny. Niemniej jednak wzrosty na poziomie 5 groszy w ujęciu tygodniowym to nie lada wyczyn na tej parze walutowej. Z drugiej strony dobiliśmy do poziomu, na którym euro spędza czas od około 8 lat. Eksplozja kursu euro stanowi potwierdzenie, że w przypadku trendu bocznego warto zainteresować się ekstremami.

Kurs euro do złotego EUR/PLNWykres euro do złotego EUR/PLN wygląda jakby został wytrącony z równowagi

Kurs franka zdecydowanie rośnie

Wydawało się, że żadna para walutowa z polskim złotym nie dotrzyma tempa funtowi. A jednak, kurs franka ma za sobą niezwykle udany tydzień. 5 groszowe wzrosty wyraźnie komunikują, że trend wzrostowy, utrzymujący się od kwietnia 2018 roku, będzie kontynuowany. Za jednego franka płacimy już ponad 4 złote.

Kurs franka do złotego CHF/PLNWykres franka do złotego CHF/PLN na interwale tygodniowym. Wzrosty wyglądają imponująco

Liczyłeś na spadki funta? To się grubo przeliczyłeś

W roku, w którym Wielka Brytania opuści Unię funt zostanie mocno przeceniony. Tak brzmiało większość prognoz rynkowych analityków. Za nami styczeń i nic nie zwiastuje dramatu brytyjskiej waluty. Zmienność była ogromna, bo wyniosła 22 grosze, ale ostatecznie kurs GBP umocnił się względem złotego o 9 groszy. Wygląda na to, że trend i zła passa dopiero zaczynają się odwracać.

Kurs funta do złotego GBP/PLNWykres funta do złotego GBP/PLN

Spekulujesz na instrumentach finansowych?

Rynek walutowy Forex to także spekulacji. Codziennie inwestorzy podejmują decyzje o kupnie lub sprzedazy różnych walut. Inwestowanie nie jest łatwe, ale czy rzeczywiście najlepsze co możesz zrobić to porzucić trading? Jeżeli interesuje Cię odpowiedź na to pytanie, to koniecznie obejrzyj poniższe wideo. 

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk