• Odbierz prezent
Kurs funta i dolara do jena w górę po decyzji Banku Japonii
  • Japonia: Dynamika produkcji przemysłowej w Japonii we wrześniu wyniosła -1,1% w ujęciu mdm oraz -2,9% w ujęciu rdr, jak pokazały wstępne dane.

  • Australia: Inflacja CPI w III kwartale w Australii znalazła się na poziomie 0,4% mdm i 1,9% rdr. Obie wartości były zgodne z oczekiwaniami.

  • Chiny: Indeks PMI dla przemysłu wg CFLP w październiku wyniósł 50,2 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 50,6 pkt.

  • Japonia: BoJ zadecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa to -0,1%.

  • Niemcy: Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech we wrześniu wyniosła 0,1% mdm i -2,6% rdr według wstępnych danych, poniżej rynkowych oczekiwań.

  • Francja: Inflacja CPI we Francji w październiku wyniosła 0,1% mdm oraz 2,2% rdr, niżej od oczekiwań rynkowych.

  • Hiszpania: Dynamika PKB Hiszpanii w III kw. wyniosą 0,6% mdm i 2,5% rdr, zgodnie z oczekiwaniami.

  • Strefa Euro: Stopa bezrobocia w eurolandzie we wrześniu wyniosła 8,1%, zgodnie z oczekiwaniami.

  • Strefa Euro: Inflacja HICP w październiku w eurolandzie znalazła się na poziomie 2,2%, zgodnie z oczekiwaniami, wg wstępnych danych.

 

Pierwsza połowa bieżącego tygodnia jest czasem siły amerykańskiego dolara

Indeks dolara BOSSAUSD kontynuuje wzrosty z poprzednich tygodni, obecnie przekraczając już poziom 82 pkt. To najwyższa wartość tego wskaźnika w bieżącym roku – ostatni raz tak wysoko indeks dolara był w czerwcu 2017 roku. 

Wykres indeksu dolara BOSSA USD
Wykres indeksu dolara BOSSA USD

Dzisiaj rano wśród kluczowych informacji

pojawiła się decyzja Banku Japonii (BoJ) o pozostawieniu stóp procentowych w tym kraju na niezmienionym poziomie. Obecna główna stopa jest ujemna i wynosi -0,1%. Co więcej, Bank Japonii zasygnalizował, że nie ma zamiaru zbyt prędko rezygnować ze swojej ultraluźnej polityki monetarnej. Te plany mają związek z utrzymującą się przytłumioną inflacją w Japonii, która prawdopodobnie zmusi BoJ to kontynuowania polityki stymulowania gospodarki.

Naturalnie, dla japońskiego jena oznacza to presję

na niższą wartość tej waluty. Dzisiaj kurs dolara do jena USD/JPY kontynuuje zwyżkę po wczorajszym przebiciu w górę poziomu 113,00. Pod spadkową presją znajdują się także notowania eurodolara, które zbliżyły się do tegorocznego minimum w okolicach 1,13.

Wykres kursu dolara do jena USDJPY
Wykres kursu dolara do jena USDJPY

W przypadku wspólnej waluty, problemem pozostaje zwiększona awersja do ryzyka po ogłoszeniu przez Angelę Merkel planów rezygnacji z szefowania CDU, a także dysputa między Rzymem a Brukselą w kwestii włoskiego budżetu.

Wykres kursu euro do dolara EURUSD
Wykres kursu euro do dolara EURUSD

Dzisiaj w kalendarzu makro kluczowym punktem będzie raport ADP, który traktowany jest jako prognostyk piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Rozczarowujący odczyt mógłby stać się pretekstem do odreagowania spadkowego na USD.

Nota prawna

 

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk