• Odbierz prezent
Kurs funta (GBP/USD) traci na wartości. Poznaliśmy PMI dla usług i przemysłu w Wielkiej Brytanii

01 maja 2020 roku otrzymaliśmy kolejne dane z gospodarki Wielkiej Brytanii:

Wskaźnik PMI dla przemysłu: 40,6 (poprzednio: 32,6)

Wskaźnik PMI dla usług: 27,8 (poprzednio: 13,4)

Composite PMI: 28,9 (poprzednio: 13,8)

PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii w przeszłości

Najgorszy odczyt PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii zanotowany był podczas poprzedniej publikacji tych danych. 1 maja 2020 roku wyniósł on jedynie 32,6. Wcześniej tak dramatyczne dane były notowane jedynie w trakcie kryzysu finansowego z lat 2007-2009. 1 grudnia 2008 roku wynik wskaźnika PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii wyniósł 34,4 pkt.

Wielka Brytania - PMI przemysł 

Wykres odczytów wskaźnika PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

PMI dla usług Wielkiej Brytanii w przeszłości

Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się jeśli chodzi o wskaźnik PMI dla usług w Wielkiej Brytanii. Ostatni odczyt na poziomie 13,4 to wynik nigdy wcześniej nie widziany. Aby zobrazować skalę załamania warto sięgnąć pamięcią do czasów kryzysu finansowego. Wtedy najniższą zanotowaną wartością było 40,2 punktów. Różnica jest więc dramatyczna.

PMI usługi WB

 

Wykres wskaźnika PMI dla usług w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

 Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Kurs funta - sytuacja na rynku walutowym Forex

Kurs funta (GBP/USD) traci dzisiaj na wartości względem dolara amerykańskiego. Kurs GBP/USD zniżkuje o -0,40% do wartości 1,2189.

GBPUSD

Wykres: Kurs funat do dolara amerykańskiego GBP/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA - zapasy ropy naftowej

Japonia - bilans handlowy i wskaźnik PMI

Niemcy - wskaźnik PMI

Polska - wskaźnik PPI i produkcja przemysłowa

Strefa Euro - wskaźnik PMI dla usług i przemysłu

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk