• Odbierz prezent
Kurs funta (GBP/USD) stabilny po rewelacyjnych danych dotyczących PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii

W poniedziałek 6 lipca, poznaliśmy dane z Wielkiej Brytanii dotyczące wskaźnika PMI dla sektora budowlanego za czerwiec: 55,3 (prognoza: 47,0; poprzednio: 28,9).

Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego Wielkiej Brytanii w przeszłości:

Dwa ostatnie odczyty (w maju 8,2 oraz w czerwcu 28,9), stanowiły największe załamanie wartości tego wskaźnika w historii Wielkiej Brytanii. Wcześniej najniższym obserwowanym wynikiem było 27,8 w marcu 2009, czyli po ostatnim kryzysie finansowym, trwającym 2 lata. Teraz spadek był natychmiastowy, ale i powrót do normalności wg analityków, będzie zadziwiająco szybki. Na dzisiaj przewidywali oni poziom 47,0.

 PMI WB

Wykres 1: Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii (od 2008 roku)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Kurs funta GBP/USD na rynku walutowym Forex

Kurs funta GBP/USD znajduje się na podobnych poziomach jak podczas piątkowego zamknięcia. Obecnie kurs funta GBP/USD podnosi się o 0.03% do wartości 1,2483 względem dolara amerynakńskiego

GBPUSD

Wykres 2: Kurs funta do dolara amerykańskiego GBP/USD (1 dzień)

 

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA - zapasy ropy naftowej

Strefa Euro - stopa bezrobocia i wskaźnik PPI

USA - rynek pracy i bilans handlowy

Sprzedaż detaliczna w Australii i wskaźnik PMI w Chinach

PMI z gospodarek europejskich

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk