6 maja 2020 roku otrzymaliśmy kolejne dane płynące z europejskiej gospodarki. Tym razem były to:
Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii za kwiecień: 8,2 (prognoza: 22,0; poprzednio: 39,3)
Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro (m/m) za marzec: -11,2% (prognoza: -10,5%; poprzednio: 0,9%)
Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro (r/r): -9,2% (poprzednio: -8,0%; poprzednio: 3,0%)
PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.
Najgorszy do dziś odczyt indeksu PMI dla sektora budowlanego z Wielkiej Brytanii mieliśmy 3 marca 2009 roku. Wyniósł on wtedy 27,8. Branża budowlana charakteryzuje się długoterminowymi inwestycjami, dlatego załamanie w tym sektorze nie jest tak drastyczne jak na przykład w usługach.
Wykres wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)
Nikogo na pewno nie dziwi, że przewidywane na dzisiaj wyniki sprzedaży detalicznej w Strefie Euro są prognozowane na poziomach jak dotąd historycznie niewidzianych. Szacunkowy odczyt, wynoszący -10,5% miesiąc do miesiąca to prawdziwe załamanie rynku. Dotychczas najgorszym wynikiem było -1,4%. Zdarzył się on dwukrotnie: 5 czerwca 2012 i 5 lutego 2019.
Wykres sprzedaży detalicznej w Strefie Euro miesiąc do miesiąca (od 2000 roku)
Równie źle wygląda sprzedaż detaliczna Strefy Euro w ujęciu rok do roku. W takiej perspektywie najgorszym dotychczas wynikiem było -5,30% zanotowane 1 marca 2009 roku.
Wykres sprzedaży detalicznej w Strefie Euro rok do roku (od 2000 roku)
Na rynku walutowym mamy do czynienia z załamaniem notowań brytyjeskiej waluty. Kurs funta GBP/USD dynamicznie traci do dolara amerykańskiego. Zmiana na prze GBP/USD wynosi -0,6%, a obecny kurs GBP/USD to 1,2367.
Wykres pary walutowej GBP/USD (1 dzień)
Sprzedaż detalicza w Australii i rynek pracy w Nowej Zelandii
Fatalne PMI dla usług Strefy Euro i zamówienia fabryk w Niemczech