• Odbierz prezent
Kurs funta (GBP/USD) nurkuje po dramatycznych danych. Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w WB i sprzedaż detaliczna w UE

6 maja 2020 roku otrzymaliśmy kolejne dane płynące z europejskiej gospodarki. Tym razem były to:

Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii za kwiecień: 8,2 (prognoza: 22,0; poprzednio: 39,3)

Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro (m/m) za marzec: -11,2% (prognoza: -10,5%; poprzednio: 0,9%)

Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro (r/r): -9,2% (poprzednio: -8,0%; poprzednio: 3,0%)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii w przeszłości

Najgorszy do dziś odczyt indeksu PMI dla sektora budowlanego z Wielkiej Brytanii mieliśmy 3 marca 2009 roku. Wyniósł on wtedy 27,8. Branża budowlana charakteryzuje się długoterminowymi inwestycjami, dlatego załamanie w tym sektorze nie jest tak drastyczne jak na przykład w usługach.

 WB PMI budownictwa

Wykres wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

Sprzedaż detaliczna Strefy Euro w przeszłości

Nikogo na pewno nie dziwi, że przewidywane na dzisiaj wyniki sprzedaży detalicznej w Strefie Euro są prognozowane na poziomach jak dotąd historycznie niewidzianych. Szacunkowy odczyt, wynoszący -10,5% miesiąc do miesiąca to prawdziwe załamanie rynku. Dotychczas najgorszym wynikiem było -1,4%. Zdarzył się on dwukrotnie: 5 czerwca 2012 i 5 lutego 2019.

 Strefa Euro sprzedaż detaliczna mm

Wykres sprzedaży detalicznej w Strefie Euro miesiąc do miesiąca (od 2000 roku)

Równie źle wygląda sprzedaż detaliczna Strefy Euro w ujęciu rok do roku. W takiej perspektywie najgorszym dotychczas wynikiem było -5,30% zanotowane 1 marca 2009 roku.

 Strefa Euro sprzedaż detaliczna rr

Wykres sprzedaży detalicznej w Strefie Euro rok do roku (od 2000 roku)

Jak zachowuje się dzisiaj kurs funta GBP/USD

Na rynku walutowym mamy do czynienia z załamaniem notowań brytyjeskiej waluty. Kurs funta GBP/USD dynamicznie traci do dolara amerykańskiego. Zmiana na prze GBP/USD wynosi -0,6%, a obecny kurs GBP/USD to 1,2367.

wykres GBPUSD

Wykres pary walutowej GBP/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Bilans handlowy USA i Kanady

ISM i PMI dla usług w USA

Sprzedaż detalicza w Australii i rynek pracy w Nowej Zelandii

Fatalne PMI dla usług Strefy Euro i zamówienia fabryk w Niemczech

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk