• Odbierz prezent
Kurs funta GBP/USD nurkuje. Czy zmienią coś dane dotyczące wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii?

Na rynek napłynęły dzisiaj dane dotyczące sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii za maj:

Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego: 28,9 (prognoza: 29,7; poprzednio: 8,2)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego Wielkiej Brytanii w przeszłości

Poprzedni odczyt z 6 maja 2020 okazał się najgorszym w historii Wielkiej Brytanii. Wyniósł on jedynie 8,2 podczas gdy najniższy zanotowany rezultat po kryzysie z lat 2007-2009 uplasował się na poziomie 27,8. Było to w marcu 2009 roku.

 Wielka Brytania - PMI sektora budowlanego

Wykres wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

Kurs funta (GBP/USD) na rynku walutowym Forex

Kurs funta (GBP/USD) traci dzisiaj na wartości względem dolara amerykańskiego. Obecnie zmiana wynosi -0,54%, co sprowadza kurs funta (GBP/USD) do poziomu 1,2507.

 GBPUSD

Wykres: Kurs funta (GBP/USD) (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA: zmiana pozarolniczego zatrudnienia ADP

USA: wskaźnik ISM i PMI

Kanada: stopy procentowe

USA: zapasy ropy naftowej

Australia: sprzedaż detaliczna i bilans handlowy

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk