• Odbierz prezent
Kurs funta (GBP) wzrasta na wieść o wyborze nowego premiera Wielkiej Brytanii

W okolicy godziny 13 otrzymaliśmy informację, iż około dwie trzecie z blisko 160 tysięcy członków Partii Konserwatywnej zdecydowało o wyborze Borisa Johnsona na lidera ugrupowania. Oznacza to jednocześnie, że niedługo zostanie on premierem Zjednoczonego Królestwa.

Najbardziej zapadającym w pamięć

cytatem z przemówienia Johnsona po informacji o jego zwycięstwie była sugestia, iż jego celem jest „przeprowadzenie Brexitu, zjednoczenie kraju i pokonanie Jeremy’ego Corbyna”. Szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na tę ostatnią część, która może sugerować, że nowemu premierowi będzie zależało na przeprowadzeniu przyspieszonych wyborów powszechnych.

Obok informacji dotyczących prób negocjacji „lepszej umowy” z Unią Europejską, nastawienia do tych rozmów ze strony UE oraz wyboru członków gabinetu Johnsona, to właśnie sugestie w kwestii szybszych wyborów powinny najbardziej zainteresować inwestorów i wpływać na zachowanie brytyjskiej waluty w kolejnych tygodniach.

Sama reakcja kursu funta

na wieść o zwycięstwie Johnsona nie była negatywna. Po kilku dniach spadków, brytyjska waluta zaczęła odbijać jeszcze przed informacją o jego elekcji. Jednak po niej otrzymała więcej wsparcia i kontynuowała wzrost. Skala ruchu była jednak dość ograniczona. Rynek był praktycznie pewny realizacji takiego scenariusza i w związku z rosnącym ryzykiem „no deal Brexitu” związanym z owym scenariuszem wyprzedawał funta w ostatnich miesiącach.

Wykres: Implikowane prawdopodobieństwo, że Boris Johnson zostanie nowym liderem Partii Konserwatywnej, na podstawie wycen serwisu Predictit.org (marzec ’19 - lipiec ‘19)
Wybrano nowego premiera Wielkiej Brytanii  - 1Źródło: Bloomberg Data: 23/07/19


SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN w poniedziałek spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,24-4,25. Wspólna europejska waluta charakteryzowała się słabością również w parze z dolarem amerykańskim. Spadek kursu EUR/USD mógł być związany z rozpoczęciem przygotowywania się rynków na spotkanie EBC, które zaplanowane jest na czwartek. Jego wydźwięk zgodnie z oczekiwaniami inwestorów ma być gołębi, część z nich nie wyklucza nawet, że podczas niego może dojść do obniżki stóp procentowych. Z uwagi na ograniczoną możliwość działania, naszym zdaniem bank centralny przed podejmowaniem decyzji w kwestii większego luzowania będzie jednak wolał zaczekać na kolejne odczyty z gospodarek strefy euro.

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN w poniedziałek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,72-4,74. Inwestorzy żyją dziś wyborem nowego premiera Zjednoczonego Królestwa, jednak w drugiej części dnia warto również zwrócić uwagę na przemówienie głównego ekonomisty Banku Anglii, który wielokrotnie ostrzegał przed skutkami Brexitu.

Wcześniej inny członek BoE, „jastrząb” Michael Saunders w wywiadzie dla Bloomberga sugerował, że problemy związane z Brexitem mogą sprawić, że Bank Anglii wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych, nawet jeśli nowe prognozy banku centralnego zasugeruje taką potrzebę.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN w poniedziałek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 3,78-3,79. Dolar amerykański wczoraj zyskiwał również w relacji do głównych walut, jednak skala jego umocnienia była bardzo ograniczona. Wtorek przyniesie kilka publikacji z USA, jednak ich istotność będzie umiarkowana. Na prawdziwie ważne dane przyjdzie nam poczekać na koniec tygodnia, wtedy bowiem poznamy dane o amerykańskim PKB w II kwartale br.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:15 – przemawia główny ekonomista BoE, Andy Haldane

16:00 – wstępny odczyt indeksów zaufania konsumentów w strefie euro w lipcu 16:00 – wskaźnik produkcyjny Fedu z Richmond w USA w lipcu

16:00 – dane o sprzedaży istniejących nieruchomości w USA w czerwcu

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk