• Odbierz prezent
Kurs funta GBP spadł względem polskiego złotego. Między 4,74 złotego a 4,76 zł za jednego funta

Środa przyniosła wyraźne osłabienie dolara amerykańskiego. Z czym należy je powiązać?

Dzisiejsze „minutki” ze spotkania EBC sugerują, że wśród decydentów panuje szerokie przekonanie względem tego, iż bank musi być gotowy na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Reakcja rynku na publikację była jednak dość niewielka – nie wygląda na to, żeby gołębia retoryka EBC była w stanie przerwać dzisiejszy wzrost głównej pary.

Opublikowane wczoraj wieczorem „minutki” z ostatniego spotkania FOMC potwierdziły natomiast, że jedynym decydentem głosującym za natychmiastową obniżką stóp procentowych podczas ostatniego spotkania banku centralnego był zagorzały gołąb, James Bullard. Ogólnie jednak ton podsumowania po spotkaniu FOMC nie był istotnie różny od tego, do którego przyzwyczailiśmy się w ostatnim czasie. W związku z czym publikacja miała dość ograniczony i jedynie chwilowy wpływ na rynek. Inwestorzy wczoraj skupili się przede wszystkim na opublikowanym tekście wypowiedzi prezesa FOMC, którego gołębi ton wpłynął na osłabienie amerykańskiej waluty.


SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN w środę spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,26-4,28 złotego. Kurs euro do złotego EUR/USD zakończyła środę umocnieniem. W kontekście dzisiejszej, porannej rewizji danych o inflacji w Niemczech w czerwcu, warto wspomnieć o podniesieniu szacunku HICP z 1,3% do 1,5% w ujęciu rocznym. Można to rozpatrywać pozytywnie – wstępne dane sugerowały utrzymanie indeksu na niskim poziomie z maja. Inflacja CPI w podanym okresie rosła o 1,6%, zgodnie z wcześniejszym odczytem.

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN w środę spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,74-4,76 złotego. Wczorajsze, miesięczne dane PKB z Wielkiej Brytanii pokazały, że wzrost PKB w maju osiągnął oczekiwany poziom 0,3% w relacji do poprzedniego miesiąca. Znaczenie danych było jednak ograniczone. Z jednej strony z uwagi na ich wsteczność (dane za maj), z drugiej ze względu na Brexit, którego ostateczny kształt (a nie bieżąca sytuacja) w ogromnym stopniu zdeterminuje zachowanie brytyjskiej gospodarki.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN w środę spadł o 0,5%, wahając się w widełkach 3,79-3,81 dolara. Wczoraj dolar amerykański osłabił się również w relacji do głównych walut. Walucie nie sprzyjał przede wszystkim ton opublikowanego przemówienia Jerome’a Powella w Izbie Reprezentantów, który rynki odczytały jako gołębi.

 

Prezes Fed zwrócił uwagę na zagrożenia dla amerykańskiej gospodarki związane z niższym wzrostem gospodarczym w innych krajach. Jego słowa dały rynkom potwierdzenie, że Rezerwa Federalna będzie cięła stopy procentowe, co przełożyło się na zachowanie rynków finansowych: rosły ceny złota i obligacji, tracił z kolei amerykański dolar.

 

Dziś poznamy cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA oraz odczyt inflacji CPI w USA w czerwcu. Oprócz tego, czwartek przyniesie również sporo wystąpień członków FOMC, z których najważniejszym będzie przemówienie prezesa Fed, Jerome’a Powella.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:30 – cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA

14:30 – inflacja CPI w USA w czerwcu

16:00 – przewodniczący FOMC, Jerome Powell przemawia przed Senatem USA

17:10 – przemawia John Williams z FOMC

18:15 – przemawia Raphael Bostic z FOMC

18:30 – przemawia Thomas Barkin z FOMC

19:30 – przemawia Randal Quarles z FOMC

23:00 – przemawia Neel Kashkari z FOMC

Nota prawna

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk