• Odbierz prezent
Kurs funta GBP - formacja odwrócenia. Jesteśmy blisko historycznych minimów

Tendencja spadkowa na funcie brytyjskim (GBP) jest oczywista i niezaprzeczalna. Tym samym wartość tej waluty znajduje się blisko historycznych minimów. Jednak już teraz widoczne są pewne oznaki świadczące o słabości podaży.

Analiza wskaźnika MACD

wskazuje pewną rozbieżność. O ile seria niższych dołków na wykresie ceny jest zgodna z definicja trendu spadkowego, to ekwiwalentne punkty na histogramie MACD przyjmują układ wzrostowy. Zwykle takie zjawisko pojawia się gdy relacja czasu trwania impulsów w relacji do ich czasu trwania  ulega zachwianiu. Sugeruje to rosnącą siłę zwolenników aprecjacji funta GBP, który przypomnę jest relatywnie tani.

Za wcześnie jest jeszcze aby podjąć ryzyko inwestycyjne z tym związane ale posiadacze, krótkich pozycji powinni baczniej przyglądać się poszczególnym swingom.

Uwzględniając wzrosty

rozpoczęte w grudniu 2018 roku z poziomów 1.2450 można powoli doszukiwać się sygnałów zapowiadających powtórkę z historii. Jeżeli dołki oznaczone literami RGR ustabilizują się i zostanie pokonana ukośna niebieska linia, to będzie można powiedzieć, że trend spadkowy ma się ku końcowi. Układ liter RGR tworzy potencjalną formację odwróconej głowy z ramionami. Jest to układ kończący trendy lub korekty wyższego rzędu, co w tym przypadku sugerowałoby większe wzrosty wartości kursu funta GBP. Być może nowo wybrany premier Wielkiej Brytanii wniesie nową nadzieje, która przerodzi się w trend wzrostowy dla kursu funta GBP.

Niestety nie da się wskazać kursu po przełamaniu którego jednoznacznie można powiedzieć, że funt skieruje się na północ. Wynika to z faktu, że niebieska linia jest ukośna a każdy kolejny dzień zmienia punkt odniesienia związany z miejscem przecięcia. Można przyjąć, że obszarem oporu jest zakres 1.2500-1.2550.

Jeżeli popyt zmarnują tą okazję to kolejna może pojawić się dopiero na wsparciu 1.2000.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk