• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs funta, euro, dolara oraz franka do złotego w grudniu. Co się wydarzy przed świętami na kursach walut?

Trzeci tydzień grudnia, ostatni tydzień przed świętami, zapowiada się zdecydowanie mniej ciekawie niż początek miesiąca. Kurs walut takich jak kurs funta, dolara, franka oraz euro w stosunku do złotego powinien się pomału stabilizować.  To między innymi powód mniejszej ilości danych makroekonomicznych, które zostaną opublikowane podczas sesji 17 -21 grudnia. Sprawdźmy co się może wydarzyć w trzecim tygodniu grudnia na popularnych parach walutowych Forex.

 

17 grudnia o godzinie 8:00 odbędzie się analiza techniczna walut, indeksów, surowców.

 

Dane makroekonomiczne, które będą miały wpływ na kursy walut w poniedziałek, 17 grudnia

Sesję poniedziałkową rozpoczniemy bez istotnych danych fundamentalnych. Jeżeli ktoś handluje na bardzo egzotycznej walucie jaką jest rand południowo afrykański, to podczas sesji poniedziałkowej inwestorzy z RPA nie będą brali udział w sesji poniedziałkowej. Pierwszy i jedyny istotny odczyt sesji 17 grudnia dotyczyć będzie kursu euro. O 11:00 poznamy wskaźnik CPI w ujęciu rocznym dla całej strefy euro. Prognoza jest dokładnie taka sama jak wartość poprzednia. Sesja amerykańska pozbawiona jest danych, dopiero na sesji azjatyckiej we wtorek poznamy kolejne dane makroekonomiczne.

 Kalendarz makro dla kursu euro, kursu funta, kursu dolara oraz franka w poniedziałek 17 grudnia

Kalendarz makroekonomiczny dla kursów walut w poniedziałek, 17 grudnia

 

Wtorkowa sesja dla kursów walut takich jak euro EUR, funt GBP oraz dolar USD - powinna być ciekawsza

Sesja wtorkowa będzie miała aż 5- razy więcej ważnych odczytów makro niż sesja poniedziałkowa. To jednak bardziej marketingowe określenie tego co się wydarzy we wtorek, bo mimo wszystko ilościowo danych, które poznamy będzie niewiele. Sesja rozpocznie się wcześniej, bo już na części azjatyckiej pojawią się istotne dane dotyczące gospodarki Australii. Poznamy o 1:30 śródroczną prognozę gospodarczą oraz podatkową, a także protokół z posiedzenia dot. polityki monetarnej. To oczywiście może mieć wpływ na kurs dolara australijskiego w porównaniu do innych walut. Kolejne dane to już sesja europejska. O godzinie 10:00 poznamy dane z Niemiec- wskaźnik nastrojów biznesowych, oczekiwania oraz wartość poprzednia są mocno zbliżone. Dopiero odczyt inny niż prognozowany może wywołać większą zmienność. Ciekawie będzie o godzinie 13:00 o ile handlujesz na brazylijskim realu. Poznamy portokó z posiedzenia Copom BCB. BCB to skrót od Bank Centralny Brazylii. Ostatnie dane we wtorek, 18 grudnia, dla kursów walut opublikowane zostaną o godzinie 14:30 i dotyczyć będą kursu dolara. Poznamy zezwolenia na budowę. Rynek oczekuje delikatnej poprawy.

 Kalendarz makroekonomiczny we wtorek 18 grudnia dla kursów walut

Kalendarz makroekonomiczny we wtorek, 18 grudnia. Poznamy głównie dane, które będą miały wpływ na kurs euro, kurs dolara oraz kurs brazylijskiego reala.

 

W środę, 19 grudnia poznamy pierwsze odczyty w tygodniu dla kursu funta GBP

O godzinie 10:30 w środę opublikowane zostaną pierwsze dane fundamentalne dla kursu funta w trzecim tygodniu grudnia. Poznamy odczyt wskaźnika CPI dla gospodarki brytyjskiej. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 2,3% podczas gdy wartość poprzednia wyniosła 2,4%. Jest szansa, że pojawi się większa zmienność na kursach walut z funtem. Ważne będą też oczywiście informacje napływające z Wielkiej Brytanii dotyczące Brexitu. W dalszej części środowej sesji poznamy dane dotyczące Kanady. O godzinie 14:30 opublikowany zostanie bazowy wskaźnik CPI, a więc kurs z dolarem kanadyjskim może ulegać większej zmienności. Godzina 16:00 to dane z USA. Na kurs dolara wpływ będzie miał wskaźnik Sprzedaż istniejących nieruchomości. Pół godziny później poznamy zapasy ropy naftowej w USA. Najważniejsze wydarzenie tygodnia będzie miało miejsce w środę o godzinie 20:00. Poznamy prognozy ekonomiczne FOMC, oświadczenie FOMC oraz decyzje w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych. O godzinie 20:30 konferencja prasowa FOMC. Z pewnością jeżeli ma się coś dziać to będzie to podczas wieczornych środowych danych. Na pewno dla kursu dolara będzie to ciekawa sesja. W środę ostatnią publikację jaką poznamy będzie odczyt PKB z Nowej Zelandii. Rynek oczekuje delikatnego wyhamowania.

 Kalendarz makroekonomiczny w środę 19  grudni dla funta euro dolara oraz franka

Kalendarz makroekonomiczny w środę, 19 grudnia, dla kursów walut. Najważniejsze dane poznamy o 20:00 i dotyczyć będą kursu dolara USD.

 

Sesja czwartkowa to przede wszystkim oddech po środowych danych dotyczących kursu dolara

Czwartek z danymi rozpocznie się wcześnie. O 1:30 poznamy zmianę zatrudnienia dla nowej Australii. To oznacza, że na większe wahania liczyć możemy w przypadku kursu dolara australijskiego. O 7:30 konferencja prasowa BoJ- Bank of Japan. Zatem początek sesji europejskiej może przebiegać pod dyktando jena japońskiego. O godzinie 10:30 publikacje dotyczące kursu funta. Poznamy sprzedaż detaliczną dla Wielkiej Brytanii. Kurs funta powinien zareagować również na dane o godzinie 13:00. Poznamy decyzje dotyczącą decyzji w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. W czwartek ostatnie dane pojawią się o 14:30 i będą dotyczyć wskaźnika przemysłowego wg Fed z Filadelfii.

 Kalendarz makroekonomiczny w czwartek 20 grudnia dla kursów walut

Kalendarz makroekonomiczny w czwartek, 20 grudnia, dla kursu euro, funta, dolara oraz franka

 

Ostatnia sesja tygodnia upłynie pod znakiem większej zmienności kursu funta, kursu dolara oraz kursu dolara kanadyjskiego

W piątek, 21 grudnia, sesję rozpoczniemy od danych o godzinie 10:30. Kurs funta powinien zareagować na odczyt PKB z Wielkiej Brytanii. Rynek oczekuje podobnego odczytu co poprzednio, dlatego ważne dla zmienności jest pojawienie się odczytu innego niż rynek oczekuje. O godzinie 14:30 kolejne dane, tym razem istotne dla kursu dolara. Poznamy bazowe zamówienia środków trwałych oraz PKB w USA. Trzeci tydzień grudnia zamykamy danymi z Kanady. O 14:30 poznamy podstawową sprzedaż detaliczną oraz PKB w ujęciu miesięcznym. Kto wie, czy na zamknięciu piątkowej sesji to dolara kanadyjski będzie najważniejszą walutą.

 Kalendarz makroekonomiczny dla kursu funta dolara euro oraz franka w piątek 21 grudnia

Kalendarz makroekonomiczny dla funta, dolara oraz dolara kanadyjskiego w piątek, 21 grudnia.

 

Sesje poniedziałkową rozpoczniemy na poziomach zbliżonych do zamknięcia sesji piątkowej. Sprawdźmy jak wyglądało zamknięcie sesji dla kursu euro, dolara, franka, funta do złotego.

Kurs funta do złotego GBPPLN zamknął na poziomie 4,7759. To oznacza, że na półmetku grudnia notujemy osłabienie się brytyjskiej waluty w stosunku do PLN. Bardzo ważne jest jednak minimum cenowe, które w grudniu dla kursu funta do złotego na ten momenty wynosi 4.72 złotego. 

Kurs dolara do złotego USDPLN w piątek zamknął się na poziomie 3.79. Nie wykluczone, że w trzecim tygodniu grudnia kurs dolara do złotego spróbuje zaatakować poziom 3.84, który jest istotnym poziomem oporu dla kursu dolara.

Kurs euro do złotego EURPLN zamknął drugi tydzień grudnia na poziomie 4.29. To oznacza, że najprawdopodbniej kurs euro powinien grudzień zakończyć w okolicach 4.25-4.30.

Kurs franka do złotego CHFPLN piątek zamknął w okolicach 3.80, ale mogło być zdecydowanie wyżej. Momentami podczas środowej sesji za pojedynczego franka CHF płaciliśmy nawet 3.84.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk