• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs funta, euro, dolara i złotego na środowej sesji. Co się może wydarzyć?

Środowa sesja na rynkach finansowych pod kątem ilości danych fundamentalnych wygląda obiecująco. Dzisiaj, 5 grudnia, w Stanach Zjednoczonych jest dzień wolny, w związku z żałobą po śmierci 43. prezydenta USA George H.W. Busha. Kursy walut powinny jednak wykazać zmienność i nie wykluczone, że w środowej sesji część inwestorów z za oceanu pomimo żałoby będzie aktywna. Jak wyglądają perspektywy dla kursów euro, funta, euro, dolara i złotego?

 Kurs euro, funta, dolara, złotego

Dane makroekonomiczne, które mogą wpłynąć na kursy euro, funta, dolara i złotego

5 grudnia poznamy jeszcze ponad 40 odczytów makroekonomicznych dotyczących gospodarek z całego świata. Pojawią się takie odczyty jak wskaźnik zaufania konsumentów dla Meksyku czy przepływ wymiany zagranicznej dla Brazylii. Te dane, z wiadomych przyczyn, nie będą wpływały na kursy walut, które są obiektem naszych analiz.

 

Dane fundamentalne dla kursu euro

Dla kursu euro środowa sesja może mieć istotne znaczenie. O godzinie 9:30 rozpocznie się konferencja prasowa, szefa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego. Większa zmienność nie jest gwarantowana, ale jest duża szansa, że się pojawi. O godzinie 9:45 kurs euro może zareagować na dane z Włoch dotyczące wskaźnika PMI dla usług. Zaledwie 5 minut później poznamy kolejne odczyty dla gospodarki francuskiej- PMI dla usług. 5 minut przed 10:00 kolejny odczyt, czyli najważniejszy PMI dla usług, dlatego, że dotyczyć będzie Niemiec. Po cząstkowych dla strefy euro odczytach o godzinie 10:00 pojawi się zbiorczy odczyt PMI dla usług w strefie euro. Środowa sesja to także aukcja obligacji Hiszpanii, 3-letnich, 5-letnich oraz 10-letnich. Ostatnie dane dla strefy euro, które będą miały bezpośredni wpływ na kurs euro pojawią się o godzinie 11:00 i będzie to sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym oraz rocznym. Im większa rozbieżność pomiędzy prognozami, a faktycznymi odczytami tym większa szansa na wysoką zmienność na kursie euro.

Kurs euro dane fundamentalne

 

Dane fundamentalne dla kursu funta

Środowa sesja dla kursu funta to zaledwie dwa wydarzenia makroekonomiczne. Oba o godzinie 10:30. Poznamy protokół z posiedzenia FPC BoE oraz wskaźnik PMI dla usług za listopad. Rynek oczekuje lepszego odczytu PMI- na poziomie 52,5 w porównaniu do 52,2 poprzednio. O ile dane fundamentalne z Wielkiej Brytanii nie będą miały dużego wpływu na kurs funta o tyle dane ze Stanów Zjednoczonych mogą zdecydowanie mocniej namieszać.

 Kurs funta dane fundamentalne

Kurs dolara - dane makroekonomiczne 5 grudnia

Pierwsze dane ze Stanów Zjednoczonych poznamy o godzinie 13:00. Będą to m.in. oprocentowanie 30- letniego kredytu hipotecznego wg MBA oraz wnioski o hipotekę MBA. Nie będą to dane, które mogą znacząco wpłynąć na kurs dolara. O godzinie 14:30 kolejny odczyt, tym razem będą to jednostkowe koszty prace. 15:45 dla kursu dolara oznacza odczyt PMI dla usług. Godzina 20:00 mogą pojawić się większe wahania dlatego, że poznamy beżową Księgę.

 Kurs dolara dane fundamentalne

Kurs złotego - dane fundamentalne 5 grudnia

Środowa sesja, dla kursu złotego, to zaledwie jeden odczyt z Polski. O godzinie 21:27 poznamy decyzje dotyczącą stóp procentowych. Planowane jest utrzymanie stopy procentowej na poziomie 1,5%. Każda inna decyzja może wywołać panikę na rynku. Należy pamiętać, że RPP oświadczyło kilka tygodni temu, że nie jest planowana podwyżka stóp procentowych aż do 2020 roku.

 

Sytuacja techniczna dla kursu euro, dolara, funta i złotego 

Kurs euro do dolara EURUSD oraz euro do złotego EURPLN

Kurs euro do dolara realizuje ten scenariusz, który był opisywany podczas poniedziałkowego przeglądu rynków (oglądaj). Wczorajsza sesja zamarkowała potencjalne wybicie górą i aktualnie trwa powolne obsuwanie się kursu euro. Najbliższe wsparcie dla kursu euro do dolara EURUSD to okolice 1.1270 - 1.1280. Przebicie tego poziomu może oznaczać, że nastąpi głębsze obsunięcie kursu euro w okolice rocznych minimów cenowych.

 Kurs euro do dolara EURUSD

Kurs euro do dolara EURUSD z zaznaczonymi poziomami wsparcia oraz formacją oRGR - wykres EURUSD

Kurs euro do złotego EURPLN naruszył dolną linię trendu bocznego. Aktualnie obserwujemy powrót kursu euro w okolice 4.3000. Ciężko wierzyć żeby w grudniu nastąpiło wyłamanie z rocznej konsolidacji , stąd inwestorzy w dużej mierze powinni rozgrywać układy cenowe na zasadzie handlu od bandy do bandy.

 Wykres kursu euro do złotego EURPLN

Kurs euro do złotego EURPLN z zaznaczonym trendem bocznym- wykres EURPLN

 

Kurs funta do dolara GBPUSD oraz do złotego - przegląd techniczny

Kurs funta do dolara GBPUSD atakuje dolne ograniczenie wspominanej formacji trójkąta zniżkującego. Przełamanie poziomu 1.2660 może spowodować przyspieszenie spadków. Wczorajsza sesja podobnie jak sesja dla kursu euro stanowiła zapowiedź dzisiejszych spadków. Do jakich poziomów może spaść kurs funta? Nawet w okolice 1.21000.

 Kurs funta do dolara GBPUSD

Kurs funta do dolara GBPUSD w ujęciu tygodniowym z zaznaczonym trójkątem zniżkującym - wykres GBPUSD

Kurs funta do złotego GBPPLN utrzymuje się w wąskiej 15-groszowej konsolidacji. Wyłamanie poziomu 4.95 oznaczać będzie szansę na wzrosty, z drugiej strony naruszenie linii trendu bocznego (tej dolnej) będzie dawało szanse na pojawienie się spadków kursu funta. Do momentu gdy nie dojdzie do ataku, na którykolwiek z wspomnianych poziomów powinniśmy być bez pozycji.

 Kurs funta do złotego GBPPLN

Kurs funta do złotego GBPPLN w ujęciu tygodniowym - wykres GBPPLN


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk