• Odbierz prezent
Kurs funta, dolara i franka mocno w górę. Euro zaskoczeniem tygodnia - sprawdzamy kursy walut

Pierwszy pełny tydzień lutego minął pod znakiem osłabiającego się kursu polskiej złotówki. Złoty tracił w stosunku do wszystkich istotnych walut. Kurs euro do złotego EURPLN wzrósł o ponad 3 grosze. Dla kursu euro do złotego EURPLN tak istotna zmiana ostatni raz miała miejsce w czerwcu w 2018 roku. Wtedy podczas 5 kolejnych sesji kurs euro wzrósł o ponad 4 grosze. Kurs dolara do złotego USDPLN również zaliczył udany tydzień. Dolar umocnił się o prawie 7 groszy w stosunku do złotego. Tym samym kurs dolara po 8 tygodniach wrócił powyżej poziomu 3.80. Kurs franka do złotego CHFPLN, podobnie jak kurs euro oraz kurs dolara, zyskał na wartości. Tydzień zakończył na poziomie 3.80, dając tym samym mocne sygnały zakupowe na kolejne sesje lutego. Kurs funta do złotego GBPPLN wzrósł, ale zdecydowanie słabiej niż kurs dolara czy franka. Tydzień zamknął na poziomie 4.9270. Sprawdźmy co spowodowało, że polski złoty stracił na wartości.

Co spowodowało wzrosty kurs euro, dolara, funta oraz franka w lutym?

Gdy zerkniemy na zachowanie kursów walut w zestawieniu z polskim złotym to przede wszystkim zauważymy, że to od sesji środowej rozpoczęła się większa dynamika spadku wartości polskiego złotego. Sprawdźmy kalendarz ekonomiczny z minionego tygodnia, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie co się wydarzyło.

 Kalendarz ekonomiczny dla kursu euro dolara funta oraz franka

 Kalendarz makroekonomiczny. W środę, 6 lutego poznaliśmy istotny odczyt ekonomiczny z Polski, dotyczący polityki monetarnej

Środa to w zasadzie jedna z dwóch sesji, na której poznaliśmy istotne dane dotyczące polityki monetarnej realizowanej przez RPP - Radę Polityki Pieniężnej. O 14:45 poznaliśmy decyzję dotyczącą stóp procentowych. RPP zdecydowała się nie zmieniać aktualnych stóp. To oczywiście sytuacja bardzo dobra dla wszystkich kredytobiorców, w końcu za swój kredyt nie zapłacą więcej odsetek, natomiast utrzymanie stóp procentowych negatywnie wpłynęło na wartość złotego w stosunku do kursu euro, dolara, funta czy chociażby franka. Przede wszystkim inwestorów zaczyna martwić fakt, że RPP nie planuje podwyżek w najbliższym czasie. Może się okazać, że w Polsce przespany zostanie moment kiedy stopy mogłyby zostać w sposób mało bolesny podniesione, po to, żeby mieć możliwość stymulowania gospodarki w momencie gdy na horyzoncie pojawi się ryzyko recesji gospodarczej. W czwartek o godzinie 14:00 poznaliśmy inny odczyt dla Polski - rezerwy walutowe w euro, które nieznacznie spadły w porównaniu do wartości poprzedniej.

Kurs funta, dolara, euro oraz franka zareagował gwałtownymi wzrostami

Kurs funta do złotego GBPPLN na 5 sesji tygodnia, zaledwie 3 ostatnie sesje zakończył wzrostami. Pierwsze 2 sesje tygodnia przyniosły spadek kursu funta z poziomu 4.88 do okolice 4.85 złotego. Dla kursu dolara do złotego USDPLN tydzień wyglądał zdecydowanie lepiej. W zasadzie dokładnie od 1 lutego dla dolara rozpoczęła się dynamiczna fala wzrostowa, która wyniosła kurs dolara już prawie o 10 groszy. Wszystkie sesje minionego tygodnia okazały się wzrostowe dla kursu dolara. Dla kursu franka do złotego CHFPLN sytuacja nie była aż tak dynamiczna. 4 z 5 sesji okazało się być sesjami wzrostowymi. Kurs franka umocnił się o ponad 5 groszy, generując sygnał do kupna. W szczególności kluczowe było przekroczenie przez rynek pułapu 3 złotych i 80 groszy.  

 Kurs funta do złotego GBPPLN oraz kurs dolara do złotego USDPLN

Wykres kursu funta do złotego oraz kursu dolara do złotego - sesje od 4 do 8 lutego przyniosły umocnienie się polskiego złotego

Co ciekawe nawet kurs euro do złotego EURPLN zaliczył udany tydzień. W końcu marazm został przełamany i mogliśmy zaobserwować dynamiczne wzrosty kursu euro. Kurs euro zaliczył 5 pod rząd wzrostowych świec. Ostatni raz 5 świec dziennych wzrostowych pojawiło się w kwietniu ubiegłego roku. Czy kurs euro zaatakuje pułap 4 złotych? Wydaje się, że w końcu jest szansa na pojawienie się mocniejszego trendu.

 Kurs euro do złotego EURPLN 8 luty

Wykres kursu euro do złotego EURPLN. Kurs euro w końcu zaskoczył

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk