• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs funta do złotego GBPPLN przekroczył 4.90. Otwarta droga do poziomu 5.00 złotych

Zgodnie z oczekiwaniami na wczorajszym posiedzeniu Banku Anglii nie doszło do zmiany stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce, gdzie RPP nie zdecydowało się na zmianę tego istotnego elementu polityki monetarnej. To oznacza, że w przypadku kurs funta do złotego GBPPLN pozostaje już tylko kwestia oczekiwań inwestorów dotyczących wpływu Brexitu na gospodarkę Wielkiej Brytanii. Sprawdźmy jak aktualnie prezentuje się wykres kursu funta do złotego GBPPLN w ujęciu dziennym oraz tygodniowym.

Kurs funta do złotego przełamuje 4.90 złotego

Wielu obserwatorów krytycznie wypowiada się na temat wyceny kursu funta. Chodzi przede wszystkim o relacją kursu funta do dolara GBPUSD, która oscyluje w granicach 1.30 dolara. Z perspektywy ostatnich 30 lat oscylujemy w granicach najniższej wartości kursu funta w stosunku do dolara. Niżej byliśmy tylko w 2016 roku, kiedy kurs funta do dolara spadł poniżej poziomu 1.20. W relacji do polskiego złotego sytuacja jest dużo lepsza, oscylowanie w graniach 4.80 - 4.90 złotego powoduje, że do historycznych dołków daleka droga. Tym bardziej, że kurs funta do złotego GBPPLN nie chce spadać.

 Kurs funta do dolara GBPUSD w ujęciu miesięcznym 8 luty

Wykres funta do dolara GBPUSD w ujęciu miesięcznym. Wykres od 1992 roku

W przypadku relacji polskiej waluty w stosunku do funta wydaje się, że to słabnąca złotówka powoduje wzrosty funta brytyjskiego. Podobnie wygląda sytuacja kursu dolara do złotego USDPLN, franka do złotego CHFPLN. Jedynie w stosunku do euro kurs złotego utrzymuje się w stabilnych widełkach cenowych. W przypadku kursu dolara do złotego dolara umocnił się już o 8 groszy, w przypadku kursu funt do złotego GBPPLN od ostatniego dołka wzrósł o ponad 6 groszy. Aktualnie kurs funta wynosi 4.92 złotego i do magicznej bariery 5 złotych brakuje już tylko 8 groszy.

Kurs funta do złotego GBPPLN zaatakuje 5 złotych?

Najbliższy poziom oporu dla brytyjskiej waluty wynosi 4.97 złotego. Przełamanie tego progu oznaczać będzie otwartą drogę do pułapu 5 złotych. W zasadzie to wyłamanie tego poziomu może przynieść jeszcze dynamiczniejsze wzrosty, bo kolejny poziom, od którego kurs funta może się odbić wynosi 5 złotych i 10 groszy.

Kurs funta do złotego GBPPLN 8 luty

Wykres kursu funta do złotego w ujęciu tygodniowym

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk