• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara USD w ruchu wzrostowym. Euro traci w relacji do brytyjskiej waluty. Ochłodzenie pozytywnego sentymentu

Rozmowy między Chinami a USA na temat zniesieniu wzajemnych ceł podniosły rynki akcji w Europie i w USA w dniu wczorajszym. Ogłoszono, że jeśli pierwszy etap rozmów zostanie pomyślnie przeprowadzony w przyszłym miesiącu, to cła zostaną zniesione.

Zostało to potraktowane jako duży postęp w rozmowach,

ponieważ do tej pory obie strony raczej zaostrzały retorykę. W minionych dniach napływało wiele różnych informacji w kontekście wojny handlowej, natomiast ogólnie rzecz ujmując, większość prowadzi do poprawy stosunków. Wcześniej w tym tygodniu, Wilbur Ross, sekretarz handlu USA, stwierdził, że USA mogą nie nakładać dodatkowych ceł na samochody sprowadzane z UE, co mocno wsparło rynek akcji w Europie. Wczoraj, DAX30 zaatakował poziomy ostatnio widziane w styczniu 2018 roku. Inwestorzy postrzegają poprawę sentymentu w rozmowach między USA a Chinami jako miernik także w relacji USA z Unią Europejską.

Nastroje były również bycze na Wall Street. Dow Jones, SP500 oraz NASDAQ100 wzbiły się na nowe historyczne szczyty. Po tym jak europejski rynek akcyjny został zamknięty, Stany Zjednoczone potwierdziły, że pierwsza umowa handlowa spowoduje cofnięcie ceł. Sentyment Risk-On widoczny był także na jenie oraz złocie, które traciły na wartości. Oba instrumenty zwykle zyskują w dobie niepewności.

Pozytywny sentyment pomógł także cenie ropy. Chiny są największym importerem ropy na świecie, zatem każda dobra informacja dla Państwa Środka, wspiera ceny ropy. Wzrost pojawił się po tym, jak liderzy krajów OPEC powiedzieli, że nie chcą dalszych cięć w produkcji.

Kurs funta stracił wczoraj na wartości,

po tym jak na rynek napłynęła informacja, że Michael Saunders oraz Jonathan Haskel głosowali za obniżką stóp procentowych. Pozostali członkowie komitetu byli za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie na 0,75%. Taki obrót spraw zaskoczył inwestorów, ponieważ jeżeli teraz obniżono by stopy procentowe, to nasuwa się pytanie, co zrobiłby bank centralny w momencie nieuporządkowanego Brexitu.

W nocy Chiny opublikowały dane na temat bilansu handlowego. Eksport spadł o 0,9%, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał spadek o 3,9%. Import zmalał o 6,4%, podczas gdy analitycy spodziewali się spadku o 7,8%. Należy pamiętać, że badanie Caixin dotyczące chińskiego przemysłu osiągnęło najwyższy poziom od ponad dwóch lat w październiku. Pekin potwierdził, że pierwszy etap umowy handlowej obejmowałby wycofanie taryf. Niemieckie dane na temat bilansu handlowego były opublikowane dziś rano. Niemcy osiągnęli nadwyżkę w wysokości 19,2 mld euro, przy konsensusie na poziomie 19,3 mld oraz rewizji poprzedniego odczytu z 18,1 do 18,7 mld euro.

O 8:45 poznamy dane z Francji na temat produkcji przemysłowej za wrzesień,

ekonomiści spodziewają się wzrostu o 0,4%, co byłoby odbiciem po -0,9% w sierpniu. Kanadyjskie dane z rynku pracy również będą istotne. O godzinie 14:30 poznamy stopę bezrobocia, która ma pozostać według analityków na poziomie 5,5% oraz zmianę zatrudnienia, która ma wynieść 15 900 nowych miejsc pracy. Wstępne dane na temat sentymentu konsumentów według Uniwersytetu Michigan zostaną opublikowane o godz. 16:00. Oczekuje się wartości 95,9.    

Kurs euro do dolara EURUSD – para notowała wzrosty od początku miesiąca, a przełamanie powyżej 1,1200 może skierować kurs na 1,1249. Spadki mogą poprowadzić w okolice 50-dniowej MA przy 1,1039.   

 

Kurs funta do dolara GBPUSD – para pozostaje w ruchu wzrostowym, a przełamanie powyżej 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą spowodować ruch w kierunku 200-dniowej MA przy 1,2706.           

 

Kurs euro do funta EURGBP – notowania pozostają w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeśli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.

 

Kurs dolara do jena USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,80, celem może być 110,00. Spadek poniżej 50-dniowej MA może skierować kurs na 106,48.    

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 24 punkty do 7,382.

Indeks DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 47 punkty do 13,242.

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 26 punktów do 5,864.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – według większości Klientów CMC Markets, niemiecki indeks czeka korekta. Otwarte pozycje krótkie ma w tym momencie 68% Klientów  przeprowadzających transakcje na tym rynku – 4 punkty procentowe mniej niż wczoraj. Wartość tych pozycji spadła o 3 punkty procentowe i wynosi 74%

US SPX 500 –  „płynąć pod prąd” próbują również inwestorzy przeprowadzający transakcje na kontraktach CFD na indeks S&P 500. 72% z nich posiada pozycje spadkowe, które stanowią 59% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie. Względem dnia poprzedniego niewielka zmiana – spadek odpowiednio o 1 i 2 punkty procentowe.

Kurs euro do dolara EUR/USD  -  na głównej parze przeważają pozycje nastawione na aprecjację euro. Zarówno pod względem ilości Klientów jak i wartości, pozycje długie stanowią 55% i stan taki utrzymuje się od wczoraj.

Ochłodzenie pozytywnego sentymentu - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk