• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara USD skoczył pod 1,30. Euro do amerykańskiej waluty w odwrocie. Cena ropy odbija od tygodniowych szczytów

Kurs funta oddał zyski tygodnia po tym, jak brytyjski parlament odrzucił przyspieszony harmonogram organizujący prace nad ustawą wdrażającą brexit, chociaż zaakceptował jej ogólne założenia. Odroczenie brexitu staje się bardziej prawdopodobne. W efekcie sentyment ogólnorynkowy się pogorszył. Indeksy w Azji i futures na indeksy z USA i Europy trzymają się stabilnie. Ropa odbija od tygodniowych szczytów.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

 • Rząd brytyjski wygrał głosowanie

 • za przyjęciem ogólnych założeń ustawy wdrażającej postanowienia brexitu (WAB) stosunkiem głosów 329:299, jednak przegrał wniosek o przyspieszenie do 3 dni prac nad poprawkami do ustawy (308:322).
 • Kurs funta do dolara GBP/USD wstępnie skoczył pod 1,30, ale po drugim głosowaniu tąpnął pod 1,2850.
 • Premier Boris Johnson zamierza wycofać ustawę z prac w parlamencie i zmuszony jest prosić o odroczenie brexitu. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że zarekomenduje przywódcom UE27 zaakceptowanie prośby Wielkiej Brytanii o odroczenie terminu brexitu.
 • Według słów rzecznika brytyjskiego rządu,

 • jeśli UE przyzna odroczenie do 31 stycznia, Wielka Brytania pójdzie do przyspieszonych wyborów.
 • Zamieszanie wokół brexitu zepsuło nastroje na szerokim rynku. Na FX cofnęły się waluty ryzykowne (AUD, NZD, NOK, SEK) oraz kurs euro do dolara EUR/USD.
 • Na rynku akcji obserwujemy miałki handel. Po umiarkowanych spadkach na Wall Street (S&P500 -0,36 proc.), w Azji oscylują wokół poziomów odniesienia.
 • Ropa naftowa WTI odbija od tygodniowego szczytu,

 • jaki osiągnęła we wtorek (54,77). Za wzrostami wczoraj stały plotki, że OPEC i sojusznicy na grudniowym szczycie mogą rozważyć głębsze cięcia wydobycia w związku z prognozami słabego wzrostu globalnego popytu w 2020 r. Pewnym potwierdzeniem tej informacji są starania Aramco, saudyjski koncern paliwowo-chemiczny, aby do końca roku przeprowadzić ofertę publiczną. 
 • Cena ropy WTI traci dziś 0,8 proc. do 54 USD/b. Realizację zysków podsycają słabe dane API – w ubiegłym tygodniu zapasy ropy wzrosły o 4,445 mln baryłek. Przed dzisiejszym raportem DoE konsensus wynosi tylko 2,8 mln baryłek.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk