• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara (GBP/USD) zjechał na otwarciu ok. 100 pipsów. Cena ropy stabilna po piątkowej realizacji zysków

Po weekendzie kurs funta jest słabszy, choć w opanowanym stylu, gdyż brytyjski parlament nie przystąpił do głosowania nad projektem porozumienia ws. brexitu. Reszta rynku FX pozostaje stabilna. Indeksy rysują mieszany obraz. Cena ropy jest stabilna po piątkowej realizacji zysków.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

 • Kurs funta do dolara

 • GBP/USD zjechał na otwarciu ok. 100 pipsów do 1,2875 i od tego czasu pozostaje w pobliżu 1,29.
 • Nie ma jeszcze decyzji Westminsteru odnośnie oceny projektu porozumienia brexitu. W zamian parlament przyjął poprawkę Letwina (głosami 322-306). Według tej poprawki parlament wstrzyma się z akceptacją porozumienia do czasu, aż ustawa implementująca brexit w brytyjskim prawie nie zostanie przyjęta. To przesuwa termin głosowania nad porozumieniem do wtorku, ale również narzuca na premiera Johnsona wymóg zwrócenia się do UE z prośbą o odroczenie brexitu o 3 miesiące (według tzw. uchwały Benna) Johnson miał czas do soboty na uzyskanie i zatwierdzenie porozumienia).
 • Boris Johnson wysłał do Brukseli list, w którym prosi o odroczenie, ale bez swojego podpisu. Wysłał też drugi list, w który prosi Brukselę o nieprzyznanie odroczenia.
 • Poprawka Letwina miała zapełnić lukę prawną, gdyż niektórzy posłowie obawiali się, że w przypadku gdyby po akceptacji porozumienia Westminster nie uchwalił legislacji implementującej brexit, Wielka Brytania mogłaby wyjść z UE bez działającej umowy.
 • Mimo powstałego zamieszania pozostaje furtka,

 • w której parlament brytyjski przyjmie stosowną legislację, a przyznane przez UE odroczenie brexitu stanie się zbyteczne i 31 października dojdzie do brexitu. Dlatego reakcja funta na weekendowe wydarzenia jest opanowana.
 • Reszta rynku FX z boku ogląda wydarzenia w Wielkiej Brytanii, które przyćmiewają inne czynniki i odbierają zachęty do rozgrywania innych tematów. Mamy niewielką presję na kursie dolara USD z lekką premią dla dolara nowozelandzkiego NZD, korony norweskiej NOK i dolara australijskiego AUD.
 • Na rynku akcji indeksy dryfują wokół poziomów odniesienia. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,3 proc., a chiński Shanghai Composite traci 0,3 proc.
 • Wicepremier Chin Liu He wypowiadał się pierwszy raz od zeszłotygodniowych rozmów handlowych w Waszyngtonie. Stwierdził, że „obie strony poczyniły znaczne postępy w wielu dziedzinach, kładąc ważny fundament pod podpisanie umowy etapowej”. „Chiny będą współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w oparciu o równy i wzajemny szacunek, aby rozwiązywać nawzajem swoje główne problemy”.
 • Cena ropy naftowej WTI traci dziś 0,3 proc. do 53,6 USD/b, kontynuując realizację zysków, jaka nawiedziła rynek na koniec piątkowego handlu. Kurs zawrócił od szczytu 54,6 USD/b po wcześniejszym wzroście o 3,4 proc.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk