• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara (GBP/USD) wzrósł najmocniej od siedmiu miesięcy. Komentarz walutowy -  Brexit jednak w październiku?

Dokładnie 20 dni pozostało do końca obecnego miesiąca, a to oznacza coraz mniej czasu dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej na wypracowanie finalnych warunków umowy rozwodowej. Wczorajsza sesja wskrzesiła nieco nadzieje na zakończenie sprawy w najbliższym czasie, co znalazło swoje odzwierciedlenie w notowaniach funta. Tymczasem z Waszyngtonu jak na razie napływały jedynie dyplomatycznie wyrachowane komentarze, a główne wydarzenie w kontekście negocjacji handlowych będzie miało miejsce wieczorem. 

Kurs funta szterlinga w relacji do amerykańskiego dolara

(GBP/USD) doświadczył wczoraj największego dziennego wzrostu od siedmiu miesięcy, a to wszystko zasługa obiecujących komentarzy z Wielkiej Brytanii. W czwartek miało miejsce bowiem spotkanie między premierem Wielkiej Brytanii Johnsonem oraz jego irlandzkim odpowiednikiem Varadkarem, po którym opublikowano komunikat, iż osiągnięcie porozumienia w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię wspólnoty europejskiej jest możliwe w obecnych ramach czasowych, tj. do końca października. Irlandzki premier wyraził również nadzieję, iż czwartkowe spotkanie będzie wystarczające, by wznowić formalne negocjacje z Brukselą. Dzisiaj z kolei ma się odbyć spotkanie między brytyjskim sekretarzem ds. Brexitu z głównym negocjatorem UE, po którym można oczekiwać dalszych szczegółów odnośnie do tego, czy ostateczne doprowadzenie Brexitu do końca jest możliwe w najbliższych trzech tygodniach. Przypomnijmy, że główną kością niezgody jest w dalszym ciągu zapewnienie braku kontroli celnych na irlandzkiej granicy z Wielką Brytanią. Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zmieniła się percepcja uczestników rynku w tej kwestii. Podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu doniesienia odnośnie do osiągnięcia kompromisu między obiema stronami prowadziły raczej do osłabienie funta, o tyle obecnie rynek jest najwyraźniej tematem tym zmęczony, stąd informacje sugerujące możliwie szybkie zakończenie sprawy są pozytywne. W takim wypadku pozbylibyśmy się bowiem ciążącego nad rynkiem poczucia niepewności, które odbiło się nie tylko na brytyjskich aktywach, ale również na realnej gospodarce, w tym w szczególności na dynamice inwestycji. 

Podczas gdy w Europie skupiamy się głównie na Wielkiej Brytanii,

o tyle poza Europą ryzykiem numer jeden z punktu widzenia większości uczestników rynku zdaje się pozostawać wojna handlowa USA i Chin. W czwartek odbyły się pierwsze spotkania na wysokim szczeblu między obiema stronami i jak zakomunikował Donald Trump przebiegły one bardzo pomyślnie. W konsekwencji prezydent USA ma spotkać się wieczorem (czasu polskiego) z chińskim wicepremierem Liu He. Choć reakcja rynku była jednoznacznie pozytywna (wzrosty na rynkach akcji, słabość dolara i mocna przecena amerykańskiego długu), to trzeba mieć na uwadze, że jak na razie nie otrzymaliśmy żadnych konkretów, a jedynie dyplomatycznie skrojone komentarze, które choć obiecujące, nic nie wnoszą. Warto mieć na uwadze, iż w najbliższym czasie gra może toczyć się o to, czy prowadzone rozmowy będą na tyle obiecujące, by odroczyć podwyżkę ceł do 30% z 25% na 250 mld dolarów chińskiego eksportu, która zaplanowana jest na 15 października. 

Podczas piątkowej sesji poznamy wrześniowy raport z kanadyjskiego rynku pracy oraz październikowe dane na temat nastroju konsumentów z USA. O godzinie 8:55 kurs dolara USD/PLN wynosił 3,9099 złotego, kurs euro EUR/PLN 4,3088 złotego, kurs funta GBP/PLN 4,8689 złotego, a kurs franka CHF/PLN 3,9211 złotego.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Arkadiusz Balcerowski

Analityk rynków finansowych XTB. Absolwent ekonomii o specjalizacji analityki gospodarczej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Posiadacz licencji Maklera Papierów Wartościowych z uprawnieniami doradztwa inwestycyjnego. Specjalizuje się w analizie makroekonomicznej, walut grupy G10 oraz surowców takich jak ropa, zboża i metale szlachetne.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk