• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara GBP/USD w górę. Nadzieje na na porozumienie w sprawie Brexitu umocniły funta.

Funt brytyjski umocnił się dziś do poziomu 1,3194 USD i to pomimo danych wskazujących na pierwszy spadek w sektorze usług w Wielkiej Brytanii od prawie trzech lat. Głównym pozytywnym przesłaniem dla GBP było ogłoszenie przez premiera Theresę May rozmów międzypartyjnych z przywódcą Partii Pracy Jeremy Corbynem, mających na celu przełamanie impasu w sprawie Brexitu. Zwiększa to szanse na porozumienie i łagodną formę wyjścia UK z Unii Europejskiej.

Niemniej jednak wspomniane dane dla sektora usług za marzec hamują pozytywny wydźwięk chęci osiągnięcia kompromisu. Indeks PMI dla usługi spadł do 48,9 pkt. 51,3 pkt. w lutym, co było także publikacją poniżej oczekiwań na poziomie 50,9. Odczyt wskazał na pierwszy spadek w sektorze usług od lipca 2016 r. Wszystko przez niepewność, co do sytuacji politycznej, z wyczekiwaniem na większą klarowność sytuacji przed podjęciem nowych projektów.

Kurs funta szterlinga w stosunku do dolara GBPUSD pozostaje nad lokalnym miejscem wsparcia oraz pod lokalnym oporem. Mowa tu o poziomie testowanym już trzykrotnie w rejonie 1,2985 oraz o górnym ograniczeniu w formacji przypominającej flagę:

1

Kurs funta do złotego GBPUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Dodatkowo, oprócz górnego ograniczenia w potencjalnej fladze, obserwujemy również test pokonanej wcześniej linii trendu wzrostowego, jako możliwego oporu.

Zmienność na kursie funt dolar GBPUSD nadal może pozostawać podwyższona, wynika z danych z rynku opcji, a więc wciąż są szanse na to, że wkrótce moglibyśmy zaobserwować pokonanie któregoś ze wspomnianych poziomów, celem rozrysowania większego ruchu trendowego.

1

Źródło: investing.com, opracowanie własne.

Nota prawna

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk