• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara (GBP/USD) - rozpiętość wahań. Karuzela wokół Brexitu i kolejne rozczarowujące dane z USA

Teoretycznie nowa umowa rozwodowa została wynegocjowana, ale praktycznie może jej wcale nie być. W sobotę Izba Gmin będzie nad nią głosować i na razie arytmetyka nie jest korzystna dla premiera Johnsona.

Przeciw jest cała opozycja, a także politycy północnoirlandzkiej DUP,

co sprawia, że może on liczyć na to, że w kontr-obozie nie uda się utrzymać dyscypliny partyjnej. To jednak za mało i funt po mocnym wyskoku w górę, zaliczył równie silną korektę w dół. Dla kursu funta do dolara GBPUSD rozpiętość dzisiejszych wahań to 1,2988 (maksimum) i 1,2749 (minimum).

Bilans dnia – karuzela wokół Brexitu i kolejne rozczarowujące dane z USA - 1

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Dzisiaj równie ważnym wątkiem są dane z USA.

Po wczorajszym słabym odczycie danych nt. dynamiki sprzedaży detalicznej, dzisiaj pojawiło się kolejne rozczarowanie – produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 0,4 proc. m/m, wobec szacowanej zniżki o 0,1 proc. m/m i po wzroście o 0,8 proc. m/m w sierpniu. To zwiększa szanse na cięcie stóp przez FED w końcu października. Co na to dolar? Po ruchu z rana (przecena była napędzana spadkiem globalnego ryzyka po wypowiedziach chińskiego ministra ds. handlu, oraz pierwszych informacjach ws. Brexitu) widać pewne zawahanie. Inwestorzy analizują, czy w krótkim terminie skupić się na wątku związanym z działaniami FED, czy też może przekonać się jak kluczowe tematy potoczą się dalej. To wątek chiński (zobaczymy jaka będzie reakcja na dzisiejszą uchwałę Senatu USA ws. Hong-Kongu), brexitowy (głosowanie w sobotę, więc funt pozostanie pod presją), oraz europejski (teoretycznie szanse na negocjacje z USA są i może ostatecznie cła nie będą dotkliwe, ale pytanie jak Trump zareaguje na informacje, że niemiecki rząd dopuścił chiński koncern Huawei do budowy sieci 5G).

Bilans dnia – karuzela wokół Brexitu i kolejne rozczarowujące dane z USA - 2

Wykres dzienny kursu euro do dolara EURUSD

Nota prawna

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk