• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara (GBP/USD) - pozostanie w agresywnym trendzie wzrostowym. Wyższe otwarcie ze względu na pozytywne oczekiwania

Napięcia handlowe zmniejszyły się wczoraj, co spowodowało wzrosty na rynku akcji na całym świecie. Komentarze Wilbur Rossa, sekretarza handlu USA, zostały przyjęte z entuzjazmem zarówno w Europie jak i za oceanem. Ross stwierdził, że "wkrótce" rząd wyda licencje amerykańskim firmom, które chcą prowadzić interes z Huawei.

Ze względów bezpieczeństwa narodowego,

technologiczny gigant był w centrum zainteresowania administracji Trumpa. Poprawa w tym temacie dała silny impuls wzrostowy. Ross stwierdził także, że możliwe jest, że dodatkowe cła na import samochodów z Unii Europejskiej nie będą nakładane. Taki obrót sprawy mocno poprawił humory traderów, ponieważ istniały duże obawy, że Trump zrealizuje swoje groźby, które kierował w stronę Brukseli w trakcie swojej wojny handlowej z Chinami.

Niemiecki DAX30 osiągnął poziom ostatnio widziany w czerwcu 2018 roku, francuski CAC40 osiągnął 12 letnie maksimum. Także w Londynie osiągnięto wzrosty. W USA DJI30, SP500 oraz NASDAQ100 wszystkie osiągnęły swoje historyczne szczyty. Można śmiało powiedzieć, że był to prawdziwie globalny rajd akcji dzięki poprawie sentymentu względem sporu handlowego. Rynek ropy także wzrósł z tych samych przyczyn.

Z realnej gospodarki dane jednak nie były tak optymistyczne. Hiszpańska produkcja spadła do najniższego poziomu od 2013 roku. Włoski oraz niemiecki sektor produkcyjny wciąż jest w recesji, podczas gdy francuskie PMI pokazały minimalny wzrost. W tym miesiącu EBC rozpocznie program skupu obligacji skarbowych, jednak może nie przynieść to pożądanego efektu poprawy sytuacji w strefie euro, zwłaszcza, że nie można utrzymywać programu luzowania ilościowego przez cały czas.

Dane na temat zamówień w przemyśle w USA spadły o 0,6% we wrześniu,

co pokonało negatywnie i tak już niskie oczekiwania na poziomie -0,5%. Spadek ten jest najbardziej dynamicznym osunięciem w przeciągu ostatnich trzech lat, stąd też jest zrozumiałe, że niektórzy wciąż mają obawy o dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki. Stopy procentowe były obniżone trzy razy w przeciągu ostatnich czterech miesięcy, co powinno przynieść pożądany efekt. Słabsze dane nie powinny być ignorowane, jednak pozytywne informacje handlowe są aktualnie istotniejsze dla inwestorów.

Ankieta Caixin w Chińskim sektorze usług wyniosła 51,1 podczas gdy ekonomiści oczekiwali odczytu na poziomie 51,5. We wrześniu wynik uplasował się na 51,3. Bieżąca wartość wskaźnika jest najniższa od ośmiu miesięcy. Akcje w Japonii, podobnie jak w Chinach handlowane były jednak wyżej ze względu na wszechobecny optymizm. RBA utrzymało stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co było oczekiwane przez rynek.

O godz. 10:30 opublikowane zostaną usługowe PMI z Wielkiej Brytanii, oczekiwania ekonomistów uplasowały się na poziomie 49,6. Publikacja będzie istotna ze względu na fakt, że usługi odpowiadają za około 75% produkcji gospodarczej. Sektor usługowy w USA także będzie w centrum uwagi. Ostateczny odczyt usługowego PMI według oczekiwań ma wynieść 51. Natomiast nieprodukcyjny ISM oczekuje się, że wyniesie 53,5, co byłoby poprawą względem wyniku 52,6 opublikowanego we wrześniu - trzyletniego minimum. Raport JOLTS z USA będzie opublikowany o godz. 16:00, oczekuje się 7,21 mln otwartych miejsc pracy.

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs rośnie od początku miesiąca i przełamanie w górę 1,1200 może doprowadzić nas do poziomu 1,1249. Przełamanie w dół otwiera drogę na 50-dniową MA przy 1,1039.

Kurs funta do dolara GBPUSD – para pozostaje w ostatnim dość agresywnym trendzie wzrostowym, a przełamanie 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą skierować notowania na 200-dniową MA, przy 1,2711.  

 

Kurs euro do funta EURGBP – kurs wciąż znajduje się w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeżeli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.

Kurs dolara do jena USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,60, celem może być 109,31. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 36 punktów do 7 405.

Indeks DAX - oczekiwany wzrost na otwarcie o 24 punkty do 13 160.

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 18 punktów do 5 842. 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500 – sentyment na kontrakcie na amerykański SP500 wskazuje na niedźwiedzie nastroje wśród uczestników rynku przeprowadzajcych transakcje na tym instrumencie: w chwili obecnej 72% wszystkich otwartych pozycji to transakcje Sprzedaj, ze spadkiem o jeden punkt w stosunku do wczorajszych danych. Po stronie wartości 63% to pozycje krótkie,  w tym przypadku odnotowano spadek o 4 punkty procentowe w stosunku do poniedziałku.

Germany 30 –  Klienci CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie na niemiecki indeks DAX również pozostają nastawieni spadkowo: pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Sprzedaj stanowią 69% (spadek o trzy punkty w stosunku do wczoraj), a po stronie wartości transakcji – 71% pozycji krótkich z 7 punktowym spadkiem od poniedziałku.

Kurs euro do dolara EUR/USD – sentyment dla tej pary walutowej w chwili obecnej wsakzuje na niezdecydowanie z lekką przewagą nastrojów wzrostowych: ilościowo pozycje Kup stanowią w chwili obecnej 52% (bez zmian w stosunku do wczoraj), a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje długie dominują w 57% (spadek o jeden punkt w stosunku do poniedziałku).

Wyższe otwarcie ze względu na pozytywne oczekiwania - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk