• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara (GBP/USD) na poziomach niewidzianych od lat 80. XX wieku. Euro rośnie jak szalone. Dzień na rynku

Szwajcarski Bank Narodowy powinien utrzymać główną stopę procentową na -0,75 proc. w ślad za EBC i ograniczy swoją aktywność do wsparcia płynności bezpośrednich interwencji na rynku „przewartościowanego” franka. Niemiecki instytut Ifo opublikuje wstępne szacunki nastrojów przedsiębiorstw, gdzie należy spodziewać się bardzo słabych wyników. Podobny pesymizm tyczy się indeksu Fed z Filadelfii.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 19 III - 1

  • Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego odbyła w nocy nadzwyczajne posiedzenie w formie telekonferencji. Zdecydowano na nim o dodatkowym wsparciu gospodarki. Krok ma miejsce niespełna tydzień po regularnym posiedzeniu. EBC rozpoczyna nowy etap skupu aktywów PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme). Jego wartość to 750 mld euro i ma trwać do końca tego roku. Co istotne poluzowane zostały kryteria, w rezultacie Bank będzie mógł skupić szersze spektrum instrumentów.
  • Decyzja tylko na chwile przyniosła zwrot w notowaniach futures na indeksy w Europie i USA. Kontrakt na DAX podbił do 8700, ale szybko zawrócił i przetestował 8000, zanim dziś rano ponownie odbija w kierunku 8600. Kontrakt na S&P500 zanotował podobną huśtawkę od 2470 do 2290. Indeksy w Azji głównie tracą – japoński Nikkei spada o 1 proc.
  • Rynek odwrócił początkowe wzrosty, kiedy optymizm wyparował i wróciły wątpliwości, czy zapowiedziane działania będą w stanie uchronić globalną gospodarkę przed recesją.
  • W poszukiwaniu płynności inwestorzy uciekają w amerykańskiego dolara. Indeks dolarowy DXY na 101 jest najwyżej od 3 lat. Wczoraj widzieliśmy masywne odpływ w USD przede wszystkim z NOK (-7 proc.), AUD, SEK, GBP (-3,7-3,8 proc.), NZD (-3,5 proc.) i CAD (-2 proc.). Dziś NOK dalej traci (-4,8 proc.) z mniejszą presją na SEK (-1 proc.), NZD i JPY (-0,5 proc.).
  • Kurs euro do dolara EUR/USD zatrzymał się przy 1,0925, kurs dolara do jena USD/JPY cofa się pod 109, Kurs funta do dolara GBP/USD pod 1,16 sięgnął poziomów niewidzianych od la 80. XX w. Kurs euro do złotego EUR/PLN jest powyżej 4,53.
  • RBA ściął główną stopę procentowa do 0,25 proc. i zapowiedział program kontroli krzywej dochodowości obligacji skarbowych. Oczekuje się, że Australia ogłosi w czwartek pakiet luzowania ilościowego.
  • Senat USA zatwierdził drugi duży projekt ustawy w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, a doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział, że rząd może skupować akcje spółek w ramach ich ratowania.
  • Fed uruchomił Market Mutual Fund Liquidity Facility (MMLF), który ma dostarczyć płynność na rynek funduszy inwestycyjnych. Decyzja nie wywarła wpływu na rynki.
  • Ropa WTI rośnie dziś 14,4 proc. do 23,3 USD/b, odrabiając cześć strat po wczorajszym tąpnięciu o 24 proc. Rynek doświadcza podwójnego szoku: załamania popytu i wzrostu podaży, skutkiem czego musi być gigantyczny przyrost zapasów.
  • Złoto tąpnęło do 1463 USD/oz, zanim zaczęło odbijać w kierunku 1500.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk