• Odbierz prezent
Kurs funta do dolara (GBP/USD) cofa się do 1,26. Euro do złotego (EUR/PLN) na poziomie piątkowego zamknięcia. Zakończyły się negocjacje handlowe

Najsilniejszym ruchem poniedziałkowego handlu jest jak na razie korekta w notowaniach funta, który traci około 0,5 proc. Kurs funta do dolara GBP/USD cofa się do 1,26, czyli wciąż jest 400 pipsów wyżej niż w czwartek rano. Rynek dynamicznie zdyskontował szanse na porozumienie, teraz dyskontuje, że droga do niego jest jeszcze bardzo daleka.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • W Waszyngtonie zakończyły się negocjacje handlowe na najwyższym szczeblu.

  • Powstał zarys umowy handlowej, która może zostać podpisana w listopadzie. Chiny gwarantują zakupy amerykańskich płodów rolnych, zwiększają dostęp do swojego rynku, zobowiązują się do poszanowania własności intelektualnej oraz deklarują, że nie będą celowo osłabiać CNY. W zamian USA nie podniosą 15 października ceł na towary o wartości 250 mld USD. Wszystkie obecnie obowiązujące taryfy pozostają w życiu. Umowa dotyczy najmniej kontrowersyjnych kwestii dzielących oba mocarstwa. Nietrudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której strony nie będą w stanie uczynić postępu na innych płaszczyznach a napięcia będą się nasilać. Strona chińska już teraz studzi nastroje i sugeruje, że przesadny optymizm dotyczący kolejnej fazy negocjacji jest nieuzasadniony.
  • Opublikowane w nocy dane o handlu zagranicznym Chin we wrześniu rozczarowały zarówno na płaszczyźnie importu, jak również eksportu. Dowodzi to, że słabnąca globalna gospodarka i cła wdrożone przez ostatnie półtora roku nadal odciskają piętno.
  • W świetle wszystkich dostępnych informacji Prawo i Sprawiedliwość po wczorajszych wyborach utrzyma samodzielną większość w Sejmie. Z punktu widzenia rynków finansowych, wyceny złotego i obligacji skarbowych jest to wynik najbardziej neutralny z możliwych – od wiosennych wyborów do Parlamentu Europejskiego był w końcu postrzegany jako scenariusz bazowy. Kurs euro do złotego EUR/PLN jest na poziomie piątkowego zamknięcia, tuż ponad 4,30.
  • Kurs euro do dolara

  • EUR/USD tydzień zacznie przy 1,1030. Kurs dolara do jena USD/JPY jest w okolicy 108,30. Tracą waluty Antypodów. Kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUD/USD cofa się pod 0,68 a kurs dolara nowozelandzkiego do amerykańskiego NZD/USD zniżkuje w kierunku 0,63.
  • W Szanghaju i Hong Kongu zwyżki o około 1 proc. Giełda w Tokio nie pracuje ze względu na święto. Kontrakt na DAX jest minimalnie pod kreską i plasuje się przy 12470 pkt, czyli około 80 pkt pod piątkowym maksimum.
  • Na rynkach surowców należy przede wszystkich zwrócić uwagę na złoto, które ponownie testuje strefę wsparcia wokół 1485 USD za uncję. Kurs ropy koryguje piątkowe zwyżki, cofa się 0,6 proc. i do 54,40 USD za baryłkę WTI. Gaz ziemny rośnie 3 proc. – wraz ze zbliżaniem się sezonu grzewczego w USA zbliża się sezon weekendowych luk: pierwsza z nich za nami.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Bartosz Sawicki

Studiował Finanse Międzynarodowe i Międzynarodowe Zarządzanie Finansowe w Szkole Głównej Handlowej. Ukończył interdyscyplinarną ścieżkę studiów: Narodowe i Międzynarodowe Rynki Finansowe oraz Ścieżkę Finansową. Z TMS Brokers związany od 2011 roku. Szef zespołu analityków nagradzanego za trafność prognoz przez agencję Bloomberg, FX Week, Puls Biznesu oraz Gazetę Giełdy Parkiet. Pasjonat analizy technicznej oraz polityki pieniężnej. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk