• Odbierz prezent
Kurs funta brytyjskiego (GBP) pod dużą presją. Brexit bez porozumienia coraz bliżej!
fot. freepik.com

Za nami kolejna mieszana sesja dla europejskich akcji. FTSE100 notował wzrosty dzięki nieco słabszemu funtowi, jednak silne spadki nie ominęły brytyjskich banków i innych akcji, gdy inwestorzy zaczęli się koncentrować na obawach dotyczących Brexitu bez umowy. Rynki amerykańskie również notowały mieszaną sesję. Nasdaq osiągnął lepsze wyniki, podczas gdy Dow i S&P 500 zakończyły dzień na minusie.

Dane z amerykańskiego rynku

Wczorajsze tygodniowe dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pokazały niespodziewany wzrost do 853 tys. To znacznie powyżej oczekiwań na poziomie 725 tys. Zwiększa to perspektywę osłabienia gospodarczego w USA, tym bardziej, że wciąż nie ustalono nowej umowy stymulacyjnej związanej z koronawirusem. Przez cały czas liczba zachorowań w USA rośnie. Jeśli ten niespodziewany wzrost w liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i rosnąca liczba przypadków koronawirusa nie poruszy umysłów amerykańskich ustawodawców, trudno sobie wyobrazić, co się stanie dalej, tym bardziej że różnice między Demokratami a Republikanami nadal opóźniają wprowadzenie pakietu pomocy. Wpływa to na zahamowanie wzrostu amerykańskich akcji, pomimo kolejnego udanego IPO, tym razem Airbnb, który zamknął się 113% wyżej po udanym debiucie Doordash poprzedniego dnia. Jeśli chodzi o bardziej pozytywne informacje, panel FDA w USA wydał awaryjną zgodę na wprowadzenie szczepionki Pfizer.

Brak porozumienia w sprawie Brexitu

Ponieważ rozmowy handlowe związane z Brexitem przedłużono do weekendu, zarówno UE, jak i Wielka Brytania zaczęły przygotowywać grunt pod rozstrzygnięcie negocjacji bez porozumienia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula Von Der Leyen, nakreśliła szereg planów awaryjnych lub mini-transakcji, które obejmowały różne środki dotyczące bezpieczeństwa lotniczego, łączności lotniczej i drogowej, a także rybołówstwa, aby zapewnić brak zakłóceń od 1 stycznia 2021 r. Premier Boris Johnson również poinformował o możliwym braku porozumienia, mówiąc, że jest sceptyczny co do perspektywy znalezienia rozwiązania. Funt znalazł się pod presją, choć generalnie wydaje się, że nadal istnieje pewien optymizm, że pragmatyzm zwycięży w miarę zbliżania się terminu 31 grudnia, szczególnie ze względu na szkody gospodarcze, które mogą nastąpić po niepowodzeniu transakcji.

Bank Anglii w centrum uwagi

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, który ma przemawiać dzisiejszego ranka, gdy bank centralny publikuje raport o stabilności finansowej, powiedział, że Brexit bez porozumienia wyrządziłby więcej szkód gospodarce Wielkiej Brytanii niż pandemia koronawirusa. Bank Anglii ogłosił również wczoraj zniesienie zakazu wypłaty dywidend przez banki w Wielkiej Brytanii, co jest ciekawą decyzją, skoro ryzyko Brexitu bez umowy czai się tuż za rogiem. Jeśli byłoby to tak szkodliwe jak twierdzi Andrew Bailey, z pewnością Bank Anglii chciałby opóźnić jakąkolwiek decyzję w tej sprawie do następnego miesiąca. Wydaje się, że nadal istnieje to naiwne przekonanie, szczególnie ze strony UE, że brak porozumienia przyniesie więcej problemów dla Wielkiej Brytanii, co wynika z komentarzy luksemburskiego premiera, Xaviera Bettela. Być może zapomina on po prostu, że cały kontynent jest obecnie pustoszony przez tę samą pandemię, przy czym Wielka Brytania ma znacznie większą elastyczność zarówno w polityce fiskalnej, jak i monetarnej, aby zniwelować szok gospodarczy, który jest jej efektem.

Stymulus Europejskiego Banku Centralnego zalewa rynek

Wczorajsze działanie Europejskiego Banku Centralnego, aby rozszerzyć program PEPP o kolejne 500 mld euro i przedłużyć go do marca 2022 r., choć mile widziane, jest jak ciągnięcie za sznureczki i choć przeszkody w przepchnięciu budżetu 1,8 biliona euro oraz pakietu stymulacyjnego zostały usunięte, UE musi zrobić znacznie więcej w kwestii fiskalnej, aby reakcje na kryzys były skuteczne. Decyzja EBC nie wydawała się być jednomyślna w dyskusjach o przedłużeniu o 6 lub 12 miesięcy. Ostatecznie termin ten ustalono na 9 miesięcy. Pojawiły się również różne opinie na temat perspektyw gospodarczych. Euro umocniło się w następstwie wczorajszej decyzji, co sugeruje, że rynki uważają, że EBC będzie mieć trudności z zrobieniem więcej, a ponieważ Rezerwa Federalna ma spotkać się w przyszłym tygodniu i jest mało prawdopodobne, że będzie mówić o wzroście dolara amerykańskiego, może to być bardzo niewygodne dla EBC.

Znoszone obostrzenia w niektórych państwach

Francuski rząd ogłosił wczoraj, że opóźni zniesienie niektórych ograniczeń, które nałożył na początku listopada i wprowadzi godzinę policyjną od godziny 20:00 do Bożego Narodzenia i Nowego Roku, starając się spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Muzea, teatry i kina pozostaną zamknięte, podobnie jak restauracje i bary, które są nieczynne do końca stycznia przyszłego roku.

Szczyt UE będzie kontynuowany dzisiaj, a negocjatorzy UE i Wielkiej Brytanii będą kontynuować rozmowy do niedzieli, jednak wątpliwe jest, aby do tego czasu nastąpiły jakiekolwiek postępy. Wówczas będziemy mieli albo możliwość kontynuowania rozmów, albo ich wstrzymania i akceptacji perspektywy braku porozumienia, biorąc pod uwagę skalę różnic między obiema stronami. Ostateczny termin to 31 grudnia, więc mimo że urzędnicy mówią o terminie niedzielnym, jedyną datą, która naprawdę ma znaczenie, jest 31 grudnia. Równe szanse pozostają głównym punktem spornym. Wydaje się, że rynki europejskie otworzą się dzisiaj nieco na minusie, wraz ze zbliżaniem się  kolejnego ważnego weekendu i kolejnego przedłużenia terminu negocjacji.

Kursy najważniejszych par walutowych

EURUSD – dopóki znajdujemy się powyżej 1,2060/70, tendencja pozostaje wzrostowa, w kierunku oporu przy 1,2230 i dalej do 1,2550 oraz szczytów z 2018 roku. Jedynie spadek poniżej 1,2020 neguje wzrostowy scenariusz.  

GBPUSD – kurs spadł z 1,3500 w środę, jednak utrzymywał się powyżej dołków przy 1,3225. Przełamanie poniżej 1,3200 może skierować parę na retest 1,3100 i 1,2850. Poziom 1,3500 pozostaje kluczową barierą dla dalszych wzrostów.

EURGBP – po reakcji na wsparcie przy 0,8980, para ruszyła w kierunku 0,9150. Przełamanie wyżej może sugerować powrót do 0,9300. Spadek poniżej 0,8980 niesie perspektywę powrotu w kierunku 0,8860.

USDJPY – opór znajduje się przy 104,70 i dopóki znajdujemy się poniżej tego poziomu, istnieje ryzyko powrotu do listopadowych dołków przy 103,81.

Notowania indeksów europejskich

FTSE100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 6 punktów do 6,605

DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 15 punktów do 13,280

CAC40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 12 punktów do 5,537

Sentyment rynkowy CMC Markets

US SPX 500  – większość klientów CMC Markets aktywnych na amerykańskim rynku spodziewa się kontynuacji wczorajszego ruchu korekcyjnego, choć bez zdecydowanego przekonania. Pozycje spadkowe stanowią nieco ponad połowę wartości (52%) wszystkich pozycji na kontraktach CFD na indeks S&P500 i posiada je 55% klientów – dwa punty procentowe mniej niż wczoraj.

Ropa Crude WTI – pozytywne rynkowe nastroje wokół zmierzającej na północ ropy naftowej w dalszym ciągu się utrzymują. Wartość pozycji długich wzrosła od wczoraj o 4 punkty procentowe i wynosi obecnie 73%. Pozycje takie posiada 72% klientów – o 2 punkty procentowe więcej niż wczoraj pod koniec dnia.

CMC EUR Index –  sceptyczne podejście do przyszłych działań EBC powoduje, że euro się umacnia, a wraz z nim sentyment wobec tej waluty staje się bardziej byczy. Widoczne jest to w sentymencie na indeksie EUR, reprezentującym siłę wspólnej waluty względem jedenastu głównych walut (USD, GBP, AUD, JPY, CAD, CHF, CNH, NOK, SEK, SGD i PLN). Pozycje długie stanowią 63% wartości (4 punkty procentowe więcej niż wczoraj) i posiada je 54% klientów aktywnych na tym instrumencie (wzrost o 2 punkty procentowe).

Rozpoczynają się przygotowania do Brexitu bez porozumienia  - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Michael Hewson

Główny Analityk Rynkowy, CMC Markets (Wielka Brytania) Michael posiada ponad 25-letnie doświadczenie w transakcjach na rynkach finansowych, specjalizuje się w analizie technicznej. Najbardziej ceniony za szczery i bezpośredni styl komentarzy rynkowych. Michael jest rozpoznawalną twarzą zarówno w stacjach telewizyjnych o tematyce finansowej jak i mainstreamowej, regularnie pojawia się w BBC News, Bloomberg, CNBC, CNN, Fox Business i kilku innych stacjach w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Jego głównym celem jest dostarczenie analizy technicznej i fundamentalnej dla codziennych ruchów mających miejsce na rynkach finansowych. Jest również autorem wnikliwych komentarzy, w których koncentruje się na aktualnych zagadnieniach finansowych i gospodarczych. Michael regularnie organizuje webinaria inwestycyjne dla klientów oraz seminaria o różnym poziomie zaawansowania na terenie Wielkiej Brytanii. Michael posiada sześć lat doświadczenia w aktywnym przeprowadzaniu transakcji na rynku Forex, ze szczególnym naciskiem i wagą przykładaną do analizy wykresów oraz analizy technicznej. Zanim rozpoczął pracę w CMC Markets, pracował ponad 12 lat w firmie zajmującej się danymi rynkowi, prowadząc szkolenia z analizy technicznej dla inwestorów prywatnych i klientów korporacyjnych. Michael prowadził seminaria dotyczące inwestowania i analizy technicznej dlaWorld Money Show, London Business School and London Stock Exchange. Posiada tytuł MSTA od UK Society of Technical Analysts (STA) a także tytuł CFTe od the International Federation of Technical Analysts (IFTA). Michael regularnie wyprzedza analityków z 29 międzynarodowych banków i instytucji finansowych w cotygodniowych rankingach dla rynku Forex, bazując na miesięcznych, kwartalnych i rocznych prognozach na pięciu głównych par walutowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk