• Odbierz prezent
Kurs funta brytyjskiego bije kolejne szczyty! Notowania GBPUSD nie mają zamiaru zatrzymywać wzrostowej serii!
fot. freepik.com

Funt brytyjski jest na dobrej drodze, aby zaatakować lutowy szczyt 1.4230. Przemawia za tym kilka argumentów. Pierwszy dotyczy zielonej strefy. Dawne wsparcie bronione przez długie tygodnie zostało tydzień temu przełamane. W konsekwencji powstała korekta, której koniec wypadł w zielonym prostokącie. Takie zachowanie ceny jest powszechnie znane i nosi nazwę zamiany ról oporu we wsparcie. Strukturalnie wygląda to tak, jakby dołek spotkał się z poprzednim szczytem, co jest zaproszeniem do tworzenia kolejnego impulsu wzrostowego.

Wiadomości rynkowe z mBank

Taka sytuacja zdarzyła się właśnie na tej parze walutowej

Formalnie ostatnie białe świece można nazwać już impulsem wzrostowym, gdyż utworzony został nowy szczyt, przełamujący poprzedni 1.4165. Warto dodać, że analiza prostego zniesienia kontratakującego także wspierała popyt w kontynuacji trendu wzrostowego.

Zastanówmy się na przyszłością GBPUSD. Aby móc to zrobić obiektywnie to trzeba przywołać to, co się działo wokół ceny 1.3670. Jeżeli deprecjacja funta z lutego i marca tego roku była korektą wyższego rzędu (tygodniową lub miesięczną), to odcinek wzrostowy po niej następujący powinien być impulsem i być dłuższym w pionowej skali wykresu. Wspomniana cena 1.4230 jest graniczną wartością, zostało około pół figury, abyśmy otrzymali potwierdzenie, że aktualna struktura to rozbudowany impuls wzrostowy.

Wskaźnik RSI po chwilowym odpoczynku ponownie zbliża się do strefy wykupienia,

wcześniej takie zachowanie było związane z silną serią białych świec. Sugeruje to, że po przekroczeniu linii 70 punktów przez ten oscylator należy spodziewać się pojawienia korekty, lub przynajmniej wyhamowania wzrostów GBP.

Jeżeli pojawi się nowy szczyt, to kolejnym przystankiem może być opór tygodniowy 1.4370. Wsparcie pozostaje niezmienne, czyli 1.4000.

Funt nadal się umacnia - 1

Czytaj także: Prognoza walutowa dla funta: GBP miał zyskiwać na wartości w ramach mocnego odbicia gospodarczego, a tymczasem może stać się zupełnie na odwrót! Indyjska mutacja pociągnie w dół funta?

W piątek widać kontynuację osłabienia dolara obserwowanego w czwartek po południu. Przysłużyły się temu odbijające po silnej przecenie z ostatnich dni rynki akcji (za mocnym odbiciem na Wall Street w górę poszły też indeksy w Azji), a także cofające się rentowności amerykańskich obligacji (chociaż t.. Czytaj
Prognoza walutowa dla funta: GBP miał zyskiwać na wartości w ramach mocnego odbicia gospodarczego, a tymczasem może stać się zupełnie na odwrót! Indyjska mutacja pociągnie w dół funta?


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk