• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs funta brytyjskiego będzie kontynuował wzrosty?

Kurs funta brytyjskiego w ostatnich dniach wyraźnie rośnie, a dziś podtrzymaniu tej tendencji sprzyjają mocne dane z rynku pracy. Ważniejsze wydarzenia dla brytyjskiej waluty zaplanowane są jednak na czwartek, a przed nimi analizujemy aktualną sytuację techniczną kursu funta do dolara i funta do euro.

 

GBP/USD

Kurs funta brytyjskiego w ostatnim czasie targany jest przede wszystkim doniesieniami dotyczącymi Brexitu. Ostatnie wiadomości dotyczące procesu rozstania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską były dla funta pozytywne. Informacja o tym, że Wielka Brytania i Niemcy porzuciły istotne żądania w brexitowych negocjacjach rozpoczęła rajd brytyjskiej waluty, gdyż rynki uznały to za czynnik ułatwiający osiągnięcie porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską.

Dzięki opisanym informacjom kurs funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego przetestować opór przy poziomie 1,3040, wyznaczony przez maksima trwającej od połowy sierpnia korekty wzrostowej. W kolejnych dniach obserwowaliśmy konsolidację przy tym poziomie oporu, wskazującą na to, że żadna ze stron rynku nie ma silniejszych argumentów, by albo zawrócić kurs z powrotem w dół, albo przebić opór i zasygnalizować zmianę średnioterminowego trendu na rynku. Ostatecznie zrealizowana została druga opcja, czemu sprzyjały opublikowane dziś dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii.

 

Kurs funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego (GBP/USD) przebija kluczowy opór

Kurs funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego (GBP/USD) przebija kluczowy opór

 

Opublikowane dziś o godzinie 10:30 dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii okazały się w ogólnym ujęciu lepsze od oczekiwań. Stopa bezrobocia osiągnęła zakładany poziom 4,0%, wskazując tym samym, że bezrobocie w Wielkiej Brytanii było w lipcu najniższe od ponad 43 lat. Najważniejsze dla funta są jednak konsekwencje zacieśniającego się rynku pracy. Coraz mniejsza liczba bezrobotnych i trudność w znalezieniu pracowników przez przedsiębiorców sprawiają, że wynagrodzenia idą w górę. W lipcu rosły one o 2,9% w stosunku do poprzedniego roku, nie uwzględniając premii (prognozowano wzrost o 2,8% r/r). Średnie wynagrodzenia z uwzględnieniem premii rosły o 2,6% (prognoza: 2,4% r/r). Rosnące wynagrodzenia pociągają za sobą presję inflacyjną, na co bacznie musi zwracać uwagę Bank Anglii. Bank centralny prowadzi aktualnie cykl podwyżek stóp procentowych, a zaprezentowane dziś dane sprzyjają jego kontynuacji, co odbija się pozytywnie na kursie funta brytyjskiego.

 

Co ciekawe, kilkanaście minut po pozytywnej reakcji kursu funta brytyjskiego na dane z rynku pracy na rynku nastąpił nagły zwrot i drastyczny spadek kursu GBP/USD o około 80 pipsów (po danych z rynku pracy kurs rósł o około 20 pipsów). Spadkom tym nie towarzyszyła żadna informacja, która usprawiedliwiałaby taki ruch.

 

EUR/GBP

Dzisiejsze wydarzenia, a także te z ubiegłego tygodnia, wywarły także istotny wpływ na sytuację techniczną w przypadku pary EUR/GBP. Kurs euro do funta brytyjskiego zniżkuje od dwóch tygodni i spadł do okolic 0,8890. Poziom ten jest istotny ze względu na wcześniejsze reakcje rynku, a także ze względu na fakt, że w tym miejscu wypada równość fal korekcyjnych. Aktualny ruch w dół cały czas rozpatrujemy bowiem jako korektę wzrostowego trendu średnioterminowego. Zakończenie korekty przy poziomie 0,8890 byłoby książkowym przykładem korekty prostej. Należy jednak zwrócić uwagę, że wcześniej na wykresie wyrysowała się spadkowa formacja RGR z dość stromą linią szyi. Linia ta została już przebita i przetestowana od dołu. Wysokość formacji pozwala nam oczekiwać przedłużenia korekty do poziomu 0,8800. Bardziej agresywni traderzy mogli otworzyć pozycje krótkie po przebiciu stromej linii szyi, ale bezpieczniejszym wyjściem wydaje się oczekiwanie na przebicie wsparcia przy poziomie 0,8890. Jeśli niedźwiedzie nie będą w stanie zamknąć świecy dziennej poniżej tego wsparcia, to bazowym scenariuszem pozostanie dla nas powrót do trendu wzrostowego.

 

Kurs euro do funta brytyjskiego na kluczowym poziomie wsparcia

Kurs euro do funta brytyjskiego na kluczowym poziomie wsparcia

 

Warto odnotować, że w tym tygodniu czeka nas niezwykle ważne wydarzenie dla pary walutowej EUR/GBP. W czwartek 13 września decyzję w sprawie polityki pieniężnej ogłoszą zarówno Europejski Bank Centralny, jak i Bank Anglii. Nieczęsto zdarza się, by oba banki miały zaplanowane tak istotne wydarzenie w tym samym dniu. Takie ‘combo’ może bowiem bardzo mocno podnieść zmienność na rynkach, a przede wszystkim na rynku walutowym. Bank Anglii ogłasza swoje decyzje o godzinie 13:00, a EBC 45 minut po nim, by po kolejnych 3 kwadransach rozpocząć konferencję prasową. Podczas niej Mario Draghi, prezes EBC, bardzo często swoimi słowami wpływa na kurs euro.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk