• Odbierz prezent
Kurs franka przebije 4,20 złotego? Euro powyżej 4,33 zł. Komentarz giełdowy – Ogłoszenie pandemii podsyca panikę

Na rynkach finansowych nic się nie zmienia. Trwa globalna panika. Mniej bezpieczne aktywa są wyprzedawane, a bezpieczne zyskują, choć nie we wszystkich przypadkach. Co z kolei dzieje się na rynku walutowym? Które waluty w tym momencie uważane są za bezpieczną przystań. Co robią banki centralne, aby doprowadzić do uspokojenia się sytuacji na świecie?

Koronawirus traktowany coraz poważniej

Wczoraj oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia wskazała, że mamy do czynienia z pandemią nowego koronawirusa. Oczywiście było to już wiadome od dawna, natomiast teraz jest to już oficjalne. Oczywiście nie idą za tym jakieś standardowe procedury, natomiast można zauważyć bardziej radykalne działania ze strony władz niektórych państw. Tak jest w przypadku Stanów Zjednoczonych. Donald Trump, który wskazywał jeszcze niedawno, że koronawirus nie jest dużym zagrożeniem, a na grypę umiera zdecydowanie więcej osób, wczoraj ogłosił zakaz przyjazdów z Europy do Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo doszło do zdwojonej paniki ze względu na to, że w swoim przemówieniu wskazał, że obowiązuje również zakaz przywozu europejskich produktów. Potem sprostował swoje słowa za pośrednictwem Twittera. To jednak nie powstrzymało globalnej wyprzedaży na rynkach. Giełdy w Europie toną, natomiast kontrakty w Stanach Zjednoczonych wskazują na wejście Wall Street w oficjalną recesję, czyli koniec ponad 10 letniego rynku byka.

Nieskuteczne działania banków centralnych

W zasadzie na nic zdały się działania banków centralnych w postaci ostatnich cięć stóp procentowych ze strony Banku Rezerw Australii, Rezerwy Federalnej w USA, Banku Kanady czy w końcu Banku Anglii. Mocne cięcia nie powstrzymały paniki, a rynek waluty reaguje na kompletnie inne doniesienia. Dzisiaj swoją decyzję będzie ogłaszał Europejski Bank Centralny. Bank ten ma najmniej pola do manewru, gdyż już teraz utrzymuje bardzo luźną politykę monetarną. Oczywiście bank może zdecydować się na małe cięcia na poziomie od 5 do 20 punktów bazowych, choć nie zmieni to generalnie zbyt wiele na rynku.

Panikę widać również na polskich aktywach. W Polsce potwierdzonych jest niemal 50 przypadków, natomiast mówi się o setkach niepotwierdzonych. Zamknięcie szkół czy obiektów sportowych w całym kraju i spekulacje na temat zamykania obiektów handlowych powoduje silny odwrót z giełdy. Dzisiaj kilkadziesiąt minut po otwarciu widać spadki na WIG20 na poziomie 9%. Nieco lepiej sytuacja wygląda na rynku walutowym, choć złoty jest generalnie wyprzedawany.

Jak wygląda sytuacja na kursach walut?

Przed 10:00 kurs euro EUR/PLN wynosi 4,3351 zł, kurs franka CHF/PLN: 4,1077 złotego, kurs dolara USD/PLN: 3,8500 zł, a kurs funta GBP/PLN: 4,9233 zł.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk