• Odbierz prezent
Kurs franka prawie najdroższy od początku roku. Co w najbliższym tygodniu będzie kierowało kursami walut euro, dolara, funta?

W nadchodzącym tygodniu czeka nas seria ważnych danych z amerykańskiej gospodarki, których tłem będzie tocząca się wojna handlowa. Z kolei na Starym Kontynencie inwestorzy czekają na efekty posiedzenia członków Europejskiego Banku Centralnego.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 27.05.2019-03.06.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2783

3,8050

3,8253

4,8258

Maksimum

4,3029

3,8490

3,8627

4,8853

Kurs franka CHF/PLN

Ciągle bez rozstrzygnięć - 1

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Początek tygodnia przyniósł chwilowe, ale duże umocnienie szwajcarskiej waluty. Wykres CHF/PLN znalazł się w pobliżu tegorocznych maksimów. Nie udało się jednak przebić silnego poziomu 3,85 zł, na którym znajdziemy linię oporu. Nieudana próba sforsowania tegorocznych szczytów spowodowała obniżenie kursu o ok. 2 grosze. Niemniej jednak trend wzrostowy na tej parze walutowej powinien się utrzymać. Przemawiają za tym liczne niejasności w globalnej gospodarce, przede wszystkim konflikty handlowe oraz słabsze odczyty makroekonomiczne. W czasach takiej niepewności inwestorzy szukają bezpieczniejszych miejsc i aktywów, a frank szwajcarski wciąż jest tak postrzegany.

Kurs euro EUR/PLN

Ciągle bez rozstrzygnięć - 2

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Wykres złotówki do euro po raz kolejny znalazł się poniżej psychologicznego poziomu 4,30 zł, wokół którego już od dłuższego czasu oscylują notowania tej pary. Słabość europejskiej waluty spowodowana jest ostatnimi gorszymi odczytami inflacyjnymi w gospodarkach europejskich. W tym tygodniu ten krótkoterminowy trend spadkowy będzie mógł zostać zanegowany bądź też kontynuowany. Wiele zależy od zbiorczego odczytu inflacji konsumenckiej w strefie euro oraz od decyzji członków Europejskiego Banku Centralnego, którzy zbiorą się na czwartkowym posiedzeniu. W przypadku pozytywnych danych kurs EUR/PLN powinien wrócić w okolice 4,30 zł, ale w przeciwnym razie możemy być świadkami spadków w okolice 4,26 zł, czyli poziomów ograniczających długoterminowy trend boczny tej pary.

Kurs dolara USD/PLN

Ciągle bez rozstrzygnięć - 3

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 1-godzinowy

Notowania kursu dolara USD/PLN, wraz z uformowanym trendem spadkowym, dotarły do silnego poziomu wsparcia w okolicy 3,83 zł. Osłabienie amerykańskiej waluty spowodowane jest przede wszystkim rozpoczętymi konfliktami, nie tylko tymi handlowymi. Dodatkowo głosy i odczyty świadczące o spowolnieniu amerykańskiej gospodarki, nie pomagają notowaniom dolara. Jednak realny obraz stanu amerykańskiej gospodarki otrzymamy dziś i w środę. Jako pierwszy poznamy indeks ISM dla przemysłu, z kolei w środku tygodnia opublikowane zostaną dane z sektora usług. Ponadto w ten piątek przypada pierwszy piątek miesiąca i tradycyjnie nadejdą wieści z amerykańskiego rynku pracy. Biorąc wszystkie te wydarzenia pod uwagę, możemy spodziewać się zwiększonej zmienności na dolarze.

Kurs funta GBP/PLN

Ciągle bez rozstrzygnięć - 4

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Bez zmian na notowaniach złotówki do funta brytyjskiego. Od dłuższego czasu na tej parze walutowej znajdujemy się w trendzie spadkowym i tym samym cena za jednego szterlinga systematycznie się obniża. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu również nie pomoże funtowi. Bowiem jego wynik (poniżej 50 pkt) wskazuje na początek recesji. Z samej Wielkiej Brytanii napływa niewiele (właściwie nie ma takich w ogóle) pozytywnych informacji. Nie dość, że nie jesteśmy nawet trochę bliżsi poznania ostatecznych warunków opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo, to nawet nie znamy nazwiska przyszłego premiera, który ma dokończyć negocjacje. Aktualna cena funta wynosi 4,84 zł.

 


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk