• Odbierz prezent
Kurs franka najwyżej od 5 lat! Duże spadki dolara. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy

Statystyki dotyczące koronawirusa mniej lub bardziej przerażają poszczególnych graczy na rynku. Wspólna dla wszystkich jest niepewność.

SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu objął swoim zasięgiem ponad 80 krajów i pogrzebał nadzieje na silniejszy wzrost gospodarczy w 2020 roku. Na walkę z wirusem Bank Światowy przeznacza 12, Międzynarodowy Fundusz Walutowy 50, a Kongres 8 mld dolarów.

Na nieplanowanym posiedzeniu FOMC zapadła decyzja o obniżeniu stóp procentowych o pół punktu procentowego. Jednocześnie w komunikacie Fed czytamy, że kondycja amerykańskiej gospodarki jest dobra, a cięcie jest następstwem zagrożeń dla aktywności gospodarczej, jakie stwarza koronawirus. W Europie panuje względna powściągliwość i banki centralne czekają na rozwój sytuacji.

Warszawa według danych Eurostatu znalazła się wśród dwudziestu najbogatszych regionów Unii Europejskiej w 2018 roku. Na czele stawki uplasował się Zachodni Londyn, Luksemburg, region brukselski, Hamburg i czeska Praga. Choć PMI dla przemysłu w Polsce wzrasta nadal mamy do czynienia z odczytem poniżej 50 pkt, czyli spadkiem aktywności ekonomicznej.

Czas euro

Oczekując reakcji Europejskiego Banku Centralnego na działania Fed euro spokojnie się umacnia. Mniejsze znaczenie obecnie mają odczyty PMI dla przemysłu w krajach Strefy Euro, wśród których traci Francja i Włochy, a zgodnie z prognozami zyskują Niemcy. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,13.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Niepewność to jeszcze nie panika. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 2-6.03.2020 - 1źródło: Bankier.pl

Bez przełomu

Z początkiem tygodnia złotówka powoli rozpoczęła odrabianie strat do euro jednak pogłębiająca się niepewność na rynkach nie dała polskiej walucie szans na trwałą odmianę trendu. W parze EUR/PLN mamy dziś średni kurs na poziomie 4,29.

Kurs euro- do złotego EUR/PLN

Niepewność to jeszcze nie panika. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 2-6.03.2020 - 2źródło: Bankier.pl

Jest jeszcze miejsce na spadki

Po decyzji Fed o obniżeniu stóp procentowych kurs dolara do złotego USD/PLN spadł do poziomu najniższego od ostatniego tygodnia stycznia. Z końcem tygodnia dolar nadal tanieje. Dziś kurs dolara do złotego USD/PLN średni kurs wyniósł 3,79.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Niepewność to jeszcze nie panika. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 2-6.03.2020 - 3źródło: Bankier.pl

Doskonała kondycja franka

W parze z europejską walutą frank szwajcarski wyceniany jest blisko najwyższych poziomów od 5 lat. Taka sytuacja nie może pozostać bez wpływu na sytuację w parze ze złotówką i dziś średni kurs CHF/PLN kształtuje się na poziomie 4,05.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Niepewność to jeszcze nie panika. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 2-6.03.2020 - 4źródło: Bankier.pl

Tani funt?

Widoczny już w ubiegłym tygodniu spadek wartości funta względem złotówki sprawił, że w końcu brytyjska waluta kosztuje minimalnie mniej niż 5 zł. Dziś średni kurs funta do złotego GBP/PLN wynosi 4,92

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Niepewność to jeszcze nie panika. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 2-6.03.2020 - 5źródło: Bankier.pl

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Analitycy walutowi Ekantor.pl

Zespół analityków internetowego kantoru wymiany walut Ekantor.pl zajmuje się śledzeniem zmian zachodzących na rynku Forex oraz analizowaniem bieżących danych makroekonomicznych. Wnioski przedstawiane są w postaci komentarzy walutowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk