• Odbierz prezent
Kurs franka i jena pod presją spadkową. Dolar do japońskiej waluty wspiął się do poziomu 109,26. Euro do CHF odbija do 1,0820

Kalendarz wydarzeń gospodarczych na czwartek jest bogaty, choć brakuje w nim kluczowych pozycji, więc jest bardzo prawdopodobne, że czeka nas spokojny handel w wyczekiwaniu jutrzejszego raport z rynku pracy USA. Dziś dane z rynku mieszkaniowego Kanady i cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych z USA po południu zmącą spokój. Pod wieczór mamy wysyp wystąpień publicznych przedstawicieli FedEBC i Banku Kanady.

  • Deeskalacja została wyraźnie zaznaczona w przemówieniu Trumpa w środę.

  • „Wydaje się, że Iran odpuszcza”, powiedział Trump w telewizyjnym przemówieniu, dodając: „Stany Zjednoczone są gotowe na zawarcie pokoju ze wszystkimi, którzy go szukają”.
  • Rynki opuszcza podwyższona nerwowość związana z ryzykiem geopolitycznym. Rynek akcji wraca do zwyżek i po dobrej sesji wczoraj w Europie i USA, dziś rajd przeciąga się na handel w Azji. Japoński Nikkei225 rośnie o 2,3 proc., a chiński Shanghai Composite zyskuje 0,8 proc.
  • Kontrakty futures w Niemczech i USA pozostają pozytywne i rosną o 0,3 proc.
  • Na rynku walutowym następuje odwrót od bezpiecznych przystani.

  • Pod presją są jen JPY i frank CHF. Kurs dolara do jena USD/JPY wspiął się do 109,26, kurs euro do franka EUR/CHF odbija do 1,0820. Wraca popyt na waluty ryzykowne, choć w umiarkowanym stylu. W czwartek wzrostom przewodzą funt GBP, dolar australijski ADU i korona szwedzka SEK, ale względem kursu dolara USD rosną o mniej niż 0,15 proc.
  • Ropa naftowa jest już niżej niż była przed atakiem na irańskiego dowódcę przez amerykańskiego drona. Brent zjechał do 65,5, ponad 6 USD niżej od szczytu z początku tygodnia.
  • Silnie traci złoto – już do 1545 USD/oz – choć tutaj cena jest powyżej poziomu sprzed ataku USA na irańskiego dowódcę, co może sugerować, że inwestorzy nie pozbyli się do końca obaw.

Chcesz kupić lub sprzedać złoto? Skorzystaj z oferty FlyingAtom Gold

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 9 I - 1

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk