• Odbierz prezent
Kurs EUR/USD- skoro podwójny szczyt nie wypalił, to może będzie RGR? Tak się nie inwestuje, to hazard!

Niedawno wspominaliśmy o możliwości powstania formacji podwójnego szczytu na EUR/USD, jednak był to równocześnie doskonały moment do aktywacji kupujących. Kurs EUR/USD wybrał wariant wzrostowy. Dzięki temu możemy zwrócić uwagę na pewnego rodzaju „pułapkę wiedzy”, z którą wielu inwestorów ma poważny problem.

Podwójny szczyt na EUR/USD jedynie w wyobraźni?

Spoglądając na wykres EUR/USD w interwale miesięcznym, widzimy wyraźną strukturę, która mogła się okazać formacją podwójnego szczytu. Pamiętajmy jednak o jednej podstawowej zasadzie. Na rynku posługujemy się jedynie prawdopodobieństwem, ponieważ nigdy nie wiemy co się wydarzy na pewno. Rynek jest nieprzewidywalny i trzeba sobie to uświadomić. Brak akceptacji tego faktu jest pierwszym krokiem do bankructwa.

Druga kwestia jest taka, że nigdy nie doszło do sygnału sprzedaży. Formacja podwójnego szczytu jest aktywowana dopiero wtedy, gdy kurs przebije linię szyi, a w tym  przypadku do tego nie doszło.

 Wykres 1: Kurs EUR/USD (1 miesiąc)

Wykres 1: Kurs EUR/USD (1 miesiąc)

Kurs EUR/USD- uważajmy na pułapkę wiedzy

Musimy mieć świadomość, że im dłużej będziemy na rynku, tym więcej wiedzy zgromadzimy. O ile do pewnego momentu jest to niezbędne, to w pewnych sytuacjach może się okazać, że popadamy w paranoję. Poszukiwanie formacji za wszelką cenę jest potężnym błędem. To nasza strategia powinna określać jaki jest sygnał wejścia w pozycję, a nie spontaniczny impuls emocjonalny, spowodowany dostrzeżeniem pewnej struktury na wykresie. Może bowiem dojść do potocznie zwanej „fiksacji”, gdzie np. mając nastawienie pro spadkowe na EUR/USD, szukamy za wszelką cenę potwierdzenia tej tezy na wykresie. Bądźmy pewni, że jak się uprzemy, to zawsze się coś znajdzie. Ale taka droga doprowadzi jedynie do strat. Skakanie po interwałach w poszukiwaniu potwierdzenia racji, zazwyczaj nie kończy się dobrze.

Jak się postaramy to zauważymy na wykresie EUR/USD formację głowy z ramionami

Rozgoryczony spekulant, który wszedł w pozycję short, licząc na formację podwójnego szczytu, zapewne obecnie ma nadzieję, że rozegra się RGR.

 Wykres 2: Kurs EUR/USD (5 miesięcy)

Wykres 2: Kurs EUR/USD (5 miesięcy)

Nie tędy droga. Najpierw jasno określona strategia inwestycyjna, a dopiero później spoglądamy na wykres. Kolejna sprawa- czekajmy na sygnały. Nie tradujmy życzeniowo, bo to bardzo kosztowne zajęcie, a mówiąc wprost- hazard.

O tym jakich błędów uniknąć podczas inwestowania, opowiem podczas kolejnego webinaru inwestycyjnego.

Zapisz się na bezpłatny webinar inwestycyjny

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk