• Odbierz prezent
Kurs EURPLN zastopował - notowania euro walczą z psychologiczną barierą - czy skutecznie? Komentarz dzienny

§  EZ: Dziś o godz. 13:45 decyzję Europejskiego Banku Centralnego w zakresie polityki pieniężnej w strefie euro. Spodziewamy się, że stopy procentowe i skala programu skupu aktywów, pozostaną niezmienione. Taki też jest konsensus rynkowy. Uwaga skupiona będzie na komunikacie i konferencji po posiedzeniu, gdzie przedstawiony zostanie, jak zapowiadała przewodnicząca EBC Ch.Lagarde, nowy forward guidance dla polityki banku centralnego strefy euro, po tym jak na początku lipca EBC dokonał rewizji celu inflacyjnego. W naszej ocenie perspektywy polityki pieniężnej w średnim okresie w Eurolandzie pozostają zasadniczo niezmienione, a nowe forward guidance potwierdzi zamiar utrzymania ultra łagodnego nastawienia w najbliższych kwartałach.

Wydarzenia i komentarze

§  PL:

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w czerwcu o 8,6% r/r wobec wzrostu o 13,9% r/r w maju, a spadek rocznej dynamiki wynika z ustępowania efektu niskiej bazy odniesienia z ub. roku. Natomiast w stosunku do maja sprzedaż wzrosła w czerwcu o 0,8% m/m wskazując, że po odmrożeniu działalności handlu wciąż utrzymuje się wzrost konsumpcji. Dane o sprzedaży za cały 2Q wskazują na silnie dodatni wkład konsumpcji do wzrostu gospodarczego w tym okresie. Perspektywy konsumpcji pozostają optymistyczne, ze względu na poprawę rynku pracy, wzrost mobilności wywołany poluzowaniem obostrzeń dla handlu. Roczna dynamika sprzedaży detalicznej będzie stopniowo obniżała się, m.in. ze względu na ustępowanie efektów bazy statystycznej i przesuwanie części wydatków na usługi, które były do tej pory objęte obostrzeniami.

Komentarz dzienny – W 2Q br. Polska gospodarka odrobiła straty spowodowane pandemią. Dziś istotne posiedzenie EBC - 3

§  PL:

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w czerwcu o 4,4% r/r wobec wzrostu o 4,7% r/r w maju. Natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła ona (po wyeliminowaniu czynników sezonowych) o 1,5% m/m po wzroście o 3,9% m/m miesiąc wcześniej. Spadek ten nie sygnalizuje problemów budownictwa i naszym zdaniem stanowi pewne odreagowanie po lepszych od oczekiwań odczytów z kwietnia i maja br. Łącznie w 2Q br. sektor budowlany miał najprawdopodobniej zbliżony do neutralnego wpływ na roczną dynamikę PKB, co kontrastuje z ujemnymi wkładami do wzrostu w ostatnich kwartałach.

Komentarz dzienny – W 2Q br. Polska gospodarka odrobiła straty spowodowane pandemią. Dziś istotne posiedzenie EBC - 2

W krótkiej perspektywie koniunktura w tym sektorze powinna się stopniowo poprawiać wspierana popytem mieszkaniowym i inwestycjami firm, m.in. w magazyny. W dłuższym horyzoncie aktywność w budownictwie powinna być dodatkowo wspierana przez wdrażane w coraz większym stopniu projekty współfinansowane ze środków w ramach polityki spójności UE. Opublikowany zestaw danych z polskiej gospodarki potwierdził silne odbicie aktywności ekonomicznej po złagodzeniu obostrzeń przeciwepidemicznych. Według naszych szacunków w 2Q br. gospodarka urosła o nieco ponad 2% kw/kw względem poprzedniego kwartału (dane odsezonowane), co oznacza, że gospodarka odrobiła już straty wywołane pandemią i powróciła do poziomu z 4Q 2019. Roczna dynamika PKB, ze względu na bardzo niską bazę odniesienia sprzed roku podskoczyła do ok. 11% r/r. 

Komentarz dzienny – W 2Q br. Polska gospodarka odrobiła straty spowodowane pandemią. Dziś istotne posiedzenie EBC - 5

Wydarzeniem dnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego –

pierwsze od niedawnego podwyższenia celu inflacyjnego przez bank. Inwestorzy poszukiwać będą dziś odpowiedzi na pytanie jak ta modyfikacja wpłynie na perspektywy stóp procentowych w strefie euro, czy przyszłość programu skupu aktywów. Posiedzenie ma szansę przynieść wyjaśnienie tych kwestii, gdyż prezes Ch.Lagarde zapowiedziała na dziś przedstawienie nowego forward guidance. Rynkową konsekwencją de facto nieznacznego złagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro poprzez podniesienie celu inflacyjnego było osłabienie euro do dolara. Dziś natomiast – po wyczerpaniu się przestrzeni do zniżki EUR/USD na gruncie technicznym – notowania nieco zwyżkują. Zgodnie z obowiązującą korelacją jest to także szansa na mocniejsze rozegranie złotego, choć w przypadku pary EUR/PLN nie spodziewamy się mocnych i zdecydowanych ruchów. Czynniki lokalne bowiem dość skutecznie ciążą na wycenie polskiej waluty.

Komentarz dzienny – W 2Q br. Polska gospodarka odrobiła straty spowodowane pandemią. Dziś istotne posiedzenie EBC - 1

Rynek krajowy

Za nami trzeci z rzędu dzień nieskutecznych prób wybicia notowań EUR/PLN powyżej poziomu 4,60. Tak jak sugerowaliśmy o ile obecnie z uwagi na spiętrzenie lokalnych ryzyk złotemu brakuje argumentów za umocnieniem, to także wyczerpaniu uległy czynniki odpowiadające za jego przecenę. Efektem jest stabilizacja wyceny złotego do euro wokół poziomu 4,59 i oczekiwanie na nowe impulsy. Kluczowy dla złotego pozostaje sentyment zewnętrzny wyrażony między innymi zmianami eurodolara. Tu nie widzimy zaś – w krótkim okresie – podstaw do kontynuacji zniżki (nieco szerzej o tym wątku piszemy poniżej).

W rezultacie ujemnie skorelowane ze sobą pary EUR/PLN i EUR/USD powinny w naszej ocenie wkrótce przesuwać się odpowiednio w dół i górę. Wiele zależeć jednak będzie od podejścia inwestorów do pogarszających się statystyk zachorowań na COVID-19 na świecie. Ta kategoria jak pokazały ostatnie dni jest natomiast mocno zmienna. Wahliwe pozostają również notowania polskich obligacji skarbowych. Dochodowość 2-latek dynamicznie zwyżkowała wczoraj tj. o 8 bps do 0,40%. Odreagowanie niedawnych zniżek rentowności towarzyszyło także pozostałym segmentom krzywej SPW, choć nie było aż tak spektakularne jak zmiany jej krótkiego końca.

Komentarz dzienny – W 2Q br. Polska gospodarka odrobiła straty spowodowane pandemią. Dziś istotne posiedzenie EBC - 4

 

Rynki zagraniczne

Za nami tydzień spadków eurodolara, które w maksymalnym wydaniu sięgnęły centa, po tym jak wczoraj notowania przejściowo obniżyły się do bariery 1,1750. Na gruncie analizy technicznej i obowiązującego od ponad miesiąca kanału spadkowego oznacza to niemal całościowe wykorzystanie potencjału do aprecjacji dolara w ramach ruchu motywowanego wzrostem awersji do ryzyka (pogarszające się statystyki zachorowań na COVID-19).

Ryzykiem pozostaje wynik dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego

Jego łagodny wydźwięk – po niedawnych komentarzach ze strony prezes EBC – jest już zdyskontowany do pewnego stopnia. Wczorajszy przebieg notowań obligacji bazowych – w przypadku amerykańskiej 10-latki – była równie spektakularny, co wtorkowe notowania. O ile jednak we wtorek dochodowość Treasuries silnie zniżkowała, to wczoraj również w dwucyfrowym tempie powróciła do wzrostów. Rentowność 10-letniego długu skarbowego USA wzrosła bowiem aż o 13 bps do 1,28%.


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk