• Odbierz prezent
Kurs eurodolara (EUR/USD) w okolicach 1,20. Cena dolara amerykańskiego (USD/PLN) na rozdrożu
Z artykułu dowiesz się:

  • o sytuacji par walutowych na FX,
  • czy PEPP oraz TLTRO mocno wpłyną na rynek. 

Wygląda na to, że eurodolarowi do końca tygodnia uda się utrzymać powyżej poziomu wsparcia na 1,20, co jednak należałoby uznać za sukces wspólnej waluty w dosyć jednak wymagającym otoczeniu. Nastroje giełdowe są już dosyć zmienne – z jednej strony docierają informacje o szybkiej możliwości rozpoczęcia szczepień szczepionką od Pfizera, z drugiej inni producenci mają opóźnienia, a tymczasem ilość zachorowań wskazuje na wciąż spore ryzyko – wczoraj w Niemczech odnotowano rekord 2 fali zakażeń, w USA także liczba zachorowań nie słabnie. Gra idzie już o powstrzymanie potencjalnej 3 fali na wiosnę.

Na wycenie euro też lekkim cieniem kładzie się ryzyko braku porozumienia brexitowego po słowach Borisa Johnsona o tym, że Wielka Brytania powinna przygotować się na opuszczenie UE bez porozumienia handlowego. To ryzyko jednak równoważy osiągnięcie porozumienia w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy, co było także dobrą wiadomością dla złotego. Informacyjnie tylko należy dodać, że w tym tygodniu miało miejsce posiedzenie EBC na którym podjęto decyzje zgodne z oczekiwaniami – wydłużono obowiązywanie programów PEPP i TLTRO, ale z zastrzeżeniem, że całość środków nie musi być użyta. Natomiast brak sygnalizacji zmian w polityce pieniężnej spowodował, że posiedzenie EBC nie stało się przyczynkiem do dalszej korekty wspólnej waluty. Wydaje się więc, że scenariuszem bazowym w średnim terminie jest kontynuacja ruchu wzrostowego na eurodolarze, chociaż korekta do 1,20 jest możliwa.

Dla złotego ważniejsze od zachowania warszawskiej giełdy (w tym tygodniu mocno obciążonej przeceną CD Projektu po mieszanym odbiorze największej i najdroższej gry tego studia) jest to, że sytuacja polityczna wokół Polski nieco zelżała i nie grozi nam już wykluczenie z funduszu odbudowy i mniejsza partycypacja w unijnym budżecie. Rząd jednak zachował się bardziej pragmatycznie, a ryzyko rozpadu koalicji jest niewielkie z racji niskiego poparcia dla forsującej weto Solidarnej Polski. Zakładając, że jednak rynek będzie globalnie rozgrywał scenariusz szybkich szczepień i łagodnej kolejnej fali pandemii to złoty powinien zyskiwać. Po przebiciu wsparcia na 4,45 na parze EUR/PLN kolejnym celem jest poziom 4,40. Z kolei na USD/PLN, po przebiciu wsparcia na 3,70, może być droga otwarta do wsparcia na 3,60.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk