• Odbierz prezent
Kurs eurodolara (EUR/USD) w klinczu - brak zdecydowanego kierunku
fot. freepik.com

Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego było mało spektakularne. Instytucja ogłosiła (czego rynek oczekiwał), że w ramach programu PEPP nadal będzie skupować z rynku więcej aktywów niż na początku roku. Z kolei inflacja w USA przebiła prognozy i uplasowała się na poziomie 5 proc. Beneficjentem danych okazało się złoto, które urosło do 1900 dolarów.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować! 

Kontrakty futures na indeksy bez swapów! 
DAX30, DAX40, S&P500, WIG20 0,00 PLN SWAP
Spready na:
EUR/USD - 0,8 pipsa,
- DAX - 0,9 pkt,
- złoto - 0,15 dolara

 

Wczoraj zgodnie z naszymi oczekiwania zmienność na rynku pojawiła się w okolicach godz. 14:30

Mieliśmy mieszankę wydarzeń. Twarde dane makro z USA przeplatały się z trwającą konferencją Prezes EBC Christine Lagarde. Na EUR/USD widzieliśmy ruch w górę i w dół. Finalnie para walutowa jest na podobnych poziomach na jakich była przed publikacją. Dwukrotnie EUR/USD odbiło się od 1,2150 nie mogąc skutecznie przełamać technicznego wsparcia. Widzieliśmy klasyczne przeciąganie liny. Można powiedzieć, że obóz byków uzyskał lekką przewagę. Złoto zareagowało w sposób modelowy jako aktywo chroniące przed inflacją. Notowania surowca testują aktualnie szczyty z 8 czerwca a ich przełamanie otworzy drogę do poziomu 1916 USD/oz.

Wracając do wczorajszych wydarzeń makro,

W trakcie konferencji szefowej EBC Lagarde opublikowane zostały prognozy inflacji na 2021 rok. Widać w nich wyraźnie wyższą trajektorię wzrostu cen. Oczekuje się, że na koniec roku inflacja wyniesie 1,9 proc., a w kolejnych latach będzie spadać, do 1,5 proc. w 2022 roku. . Wpływ na to będzie mieć niska dynamika wzrostu płac oraz kurs euro. Cały czas inflacja znajduje poniżej celu w terminie prognozy. W tym samym czasie dynamika PKB przyspieszy do 4,6 proc. oraz 4,7 proc. w 2022 roku. Lagarde podkreśliła, że jest za wcześnie na rozmowy na temat wyjścia z programu PEPP. Wczorajszy przekaz maiła zatem wydźwięk bardziej „gołębi”. Euro zyskało (nieznacznie) co prawda do dolara, jednak straciła do innych walut, takich jak NOK, SEK czy GBP.

Brak zdecydowanego kierunku na parze EUR/USD to z pewnością efekt działania danych inflacyjnych z USA,

które finalnie osłabiły dolara amerykańskiego. Na parze GBP/USD można było zaobserwować ruch w górę o ok 100 pkt. Wskaźnik CPI dla Stanów Zjednoczonych wzrósł w maju do 5 proc r/r. Oczekiwania były uplasowane na poziomie 4,7 proc. Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii urosła do 3,8 proc. (prognoza 3,5 proc.). Dane pokazały silną presję cenową. Z kolei bazowy CPI w maju wzrósł bardziej niż oczekiwano bo o 0,7 proc. m/m. Podobnie jak w kwietniu, również w maju pojawiły się elementy „przejściowe”, które spowodowały wzrost cen. W szczególności ceny samochodów używanych wzrosły o 7,3 proc. m/m, wynajem aut o 12,1 proc m/m a bilety lotnicze o 7 proc. m/m. Czynsze urosły o 0,24 proc. m/m po wzroście o 0,2 proc. w kwietniu. Wysoka inflacja będzie niekorzystna dla dolara dopóki Fed nie zareaguje w odpowiedni sposób. Dopóki retoryka Fed, która zakłada obniżenie się inflacji w kolejnych miesiącach, nie zmieni się, dolar będzie pod presją.

Wciąż mocno gołębie nastawienie obydwu banków będzie skutkować trendem bocznym na głównej parze walutowej

W piątek wydarzeniem dnia pozostaje publikacja protokołu z majowego posiedzenia RPP, a także konferencja prezesa Glapińskiego (15:00). Przypomnijmy, że w środę Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna aktualnie wynosi 0,1 proc. Pozostają na niezmienionym poziomie od marca 2020 roku. Na wczorajszej sesji PLN zyskał nieznacznie względem euro w drugiej części dnia. Aktualnie EUR/PLN na poziomie 4,47.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk