• Odbierz prezent
Kurs eurodolara (EUR/USD), USD do jena (JPY)  oraz cena ropy w dniu 28 października. Niepewność na rynkach [Frank, funt, dolar]
Z artykułu dowiesz się:

- jak wyglądają kursy najważniejszych par walutowych,

- jak kształtuje się sentyment na ropie WTI.

Wczoraj główne skrzypce ponownie odgrywał na rynku kryzys zdrowotny. Europejskie akcje notowały zniżkę. DAX 30 i FTSE 100 spadły do najniższych poziomów odpowiednio od czerwca i kwietnia, podczas gdy CAC 40 zanurkował do najniższych poziomów od czterech tygodni. Obawy związane z rosnącą liczbą przypadków Covid-19 i nowymi środkami bezpieczeństwa wprowadzonymi przez rządy w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Włoszech w celu rozwiązania problemu kryzysu zdrowotnego zaważyły na nastrojach. Nawet rząd niemiecki wyraził zaniepokojenie sytuacją. Spółki z branży hotelarskiej, turystycznej i transportowej odnotowały jedne z największych spadków, ponieważ znajdują się na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o bardziej surowe ograniczenia. Amerykańskie rynki akcji radziły sobie lepiej niż ich europejskie odpowiedniki, ale mimo wszystko pandemia jest dużym problemem.

W 36 stanach wskaźnik hospitalizacji z powodu koronawirusa wzrósł o co najmniej 5% w ciągu ostatnich siedmiu dni. Traderzy obserwują wskaźniki hospitalizacji, a władze chcą mieć pewność, że szpitale nie są przeciążone, co mogłoby być przyczyną wprowadzenia większych ograniczeń. S&P 500 zamknął się nieco na minusie, podczas gdy NASDAQ 100 zanotował wzrosty. Do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych pozostał niecały tydzień. Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, stwierdziła, że nadal ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia z Republikanami przed wyborami, ale wydaje się to coraz mniej prawdopodobne. Senat kontrolowany przez Republikanów ma przerwę do dnia wyborów. Niektórzy republikańscy senatorowie sprzeciwiali się propozycjom pakietu ze strony Pelosi.

Rynki akcji w Azji są mieszane, a kontrakty terminowe na indeksy w USA spadły. Europejskie indeksy również notują zniżkę. Bitcoin osiągnął najwyższy poziom od stycznia 2018 r. - wydaje się, że kryptowaluta skorzystała na słabym nastroju na rynku akcji. Ropa notowała wczoraj wzrosty, ponieważ obawy o podaż przeważały nad problemami związanymi z popytem. Zła pogoda w Zatoce Meksykańskiej skłoniła niektóre firmy naftowe do ewakuacji pracowników z tego obszaru. W poniedziałek ropa WTI i Brent spadły do trzytygodniowych minimów. Traderzy będą monitorować, czy status burzy tropikalnej Zeta zostanie podniesiony do huraganu. Pomijając obecną sytuację pogodową, rynek ropy był tradycyjnie bardzo wrażliwy na globalny popyt, a w świetle eskalacji kryzysu zdrowotnego problemy z popytem prawdopodobnie powrócą.

Zmienność funta szterlinga była niska, a rozmowy handlowe między Wielką Brytanią a UE pozostaną w centrum uwagi, ponieważ istnieje nadzieja, że obie strony osiągną porozumienie do połowy listopada. Wciąż istnieje kilka spornych kwestii, jak np. rybołówstwo. UE ma doświadczenie w osiąganiu porozumienia w ostatniej chwili, więc dyskusje prawdopodobnie będą się przeciągać. Złoto zyskało wczoraj na wartości z powodu osłabienia dolara. Odwrotna relacja między tymi dwoma rynkami pomogła metalowi. Nie był to jedyny towar, który wczoraj zanotował odbicie. Również metale przemysłowe - srebro, platyna i miedź - odrobiły część ogromnych strat poniesionych w poniedziałek.

Raport zaufania francuskich konsumentów ma spaść z 95 do 93. Odczyt zostanie opublikowany o godz. 8:45. Bank Kanady opublikuje swoją decyzję w sprawie stóp procentowych o 15:00, a ekonomiści przewidują, że stopy pozostaną bez zmian, na poziomie 0,25%. Stopa bezrobocia w Kanadzie spadła w zeszłym miesiącu do 9% - najniższego poziomu od marca. Gospodarka się ożywia, ale biorąc pod uwagę niepewność związaną z kryzysem zdrowotnym, bank centralny prawdopodobnie nie wprowadzi w najbliższym czasie żadnych zmian w swojej polityce pieniężnej. Raport EIA zostanie opublikowany o 13:30, a zapasy ropy i benzyny mają wynieść odpowiednio 1,23 mln baryłek i -960 000 baryłek.

EURUSD – para rośnie od końca września i dopóki znajdujemy się powyżej 50-dniowej MA, na 1,1794, wzrosty powinny być kontynuowane z możliwym retestem 1,2000. Spadek poniżej 1,1684 może skierować parę na 1,1612.

GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA przy 1,2865, trend wzrostowy powinien być kontynuowany. Poziom 1,3269 może stanowić opór, a jego wybicie to szansa na kolejny cel przy 1,3515.

EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 0,9000, możliwy jest retest 0,9157. Przełamanie poniżej 0,9000 może skierować kurs w okolice 0,8864.

USDJPY – para pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli zniżka będzie kontynuowana, kolejnym celem może być 104,00. Wzrosty mogą poprowadzić kurs w okolice oporu przy 50-dniowej MA, na poziomie 105,56 i dalej do 107,00.      

FTSE 100 oczekiwany spadek na otwarcie o 17 punktów do 5,712

DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 110 punktów do 11,953

CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 52 punkty do 4,678

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30  – łapania spadających noży ciąg dalszy, przynajmniej na kontraktach CFD na indeks DAX. Pomimo kontynuacji spadków wartość pozycji długich wzrosła dziś o 1 punkt procentowy i wynosi obecnie 72%. Ilość pozycji wzrostowych spadła wprawdzie o 4 punkty procentowe, jednak w dalym ciągu jest w przewadze i wynosi 59%.

Ropa WTI  – klienci przeprowadzający transakcje na grudniowej serii kontrkaktów na ropę WTI oczekują, że spadek podaży ze względu na warunki pogodowe w Zatoce Meksykańskiej zniwelują skutki jednoczesnego spadku popytu na ten surowiec. Ponad połowa pozycji pod względem wartości to pozycje wzrostowe (52%). Posiada je 67% klientów aktywnych na tym rynku.

CMC GBP Index –  nastroje względem brytyjskiej waluty są bycze, a dzisiejszy wzrost wartości pozycji długich na indeksie GBP, reprezentującym siłę funta względem ośmiu głównych walut (USD, EUR, JPY, CAD, CHF, CNH, NOK i SEK), robi wrażenie. Wartość ta wzrosła aż o 26 punktów procentowych i wynosi obecnie 58%. Ilość tych pozycji wzrosła natomiast o 7 punktów procentowych i wynosi obecnie 67%

Kryzys zdrowotny zachęca do ostrożności - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk