• Odbierz prezent
Kurs eurodolara (EUR-USD) pod silną presją. Czy złotemu (PLN) uda się odzyskać równowagę?
fot. pexels.com

EUR-USD pozostaje pod presją. W ub. tygodniu EBC podwyższył stopy procentowe, ale jednocześnie dał do zrozumienia, że to mógł być ostatni ruch w cyklu. Z drugiej strony z USA spływały lepsze od oczekiwań sierpniowe dane makro o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Summa summarum EUR-USD kończył tydzień w okolicy 1,065 i balansuje na tym wsparciu. Bardzo interesująco zapowiada się w tej sytuacji posiedzenie FOMC. Naszym zdaniem Fed pozostawi stopi bez zmian, ale nie domknie furtki możliwości dalszych podwyżek. Dla EUR-USD powinna się pojawić szansa na odreagowanie.

Zobacz także: Inflacja w Stanach Zjednocznych pokonana? Uznany ekonomista prezentuje zaskakujący wykres

 

Złoty z próbami stabilizacji

Druga połowa ub. tygodnia przyniosła próbę stabilizacji EUR-PLN w przedziale 4,60-4,65. Złoty ostatnio funkcjonuje w niekorzystnym otoczeniu mocnego dolara. Korekta na dolarze, a w tym tygodniu zarysuje się taka szansa, może przybliżyć EUR-PLN do dolnej granicy ww. konsolidacji.

Kurs eurodolara (EUR-USD) pod silną presją. Czy złotemu (PLN) uda się odzyskać równowagę?  - 1

 

Konsolidacja na długu

Ub. tydzień, a zwłaszcza jego druga połowa, przyniosła sygnały wyhamowania spadków rentowności 2-latek i dalszą stabilizację 10-latek. Te pierwsze kończyły tydzień w okolicy 4,86%, a drugie 5,61%. Na rynkach bazowych od kilku sesji widać presję na osłabienie, zarówno na krótkim jak i na długim końcu, co może osłabiać również krajowy dług, zwłaszcza długi koniec.

Kurs eurodolara (EUR-USD) pod silną presją. Czy złotemu (PLN) uda się odzyskać równowagę?  - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk