• Odbierz prezent
Kurs euro źle reaguje na „przegląd opcji strategicznych”. Polski złoty traci wraz ze spadkiem EUR/USD

Ostatnie dni to zdecydowane umacnianie się kursu dolara w stosunku do euro. W sylwestra europejska waluta wykonała ostatni silny ruch w górę do poziomu 1,124, co mogło wyglądać na wybicie górą z dwuletniego kanału spadkowego. Cały styczeń to już grzeczny powrót do tego trendu, w średnim terminie można się spodziewać przebicia 1,10 i ruchu w stronę 1,09. Patrząc na ostatnie tygodnie, zakres wahań 1,09-1,12 wydaje się być bezpieczną amplitudą.

Fundamentalne podstawy takiego scenariusza

to przede wszystkim potwierdzenie gołębiego nastawienia nowej szefowej Europejskiego Banku Centralnego na wczorajszej konferencji. Do tego momentu bowiem eurodolar wykazywał minimalną zmienność. Sama decyzja o pozostawieniu i stóp i kontynuowaniu skupu aktywów akurat była w pełni oczekiwana i nie zaskoczyła rynku. Natomiast już ogłoszoną w komunikacie i nieco uszczegółowioną podczas konferencji prasowej rewizję i przegląd strategii EBC można uznać za zaskoczenie. Co prawda ma to potrwać nawet do końca roku, a prezes EBC nie sprecyzowała ukierunkowania strategii, jednak wiadomo, że może to dotyczyć realizacji celu inflacyjnego. Jeśli uznamy, że rynek spekuluje nad jego podwyższeniem z obecnego poziomu „bliskiego, ale niższego niż 2%”, bo EBC zauważa pewne oznaki pojawiania się umiarkowanej presji inflacyjnej, to osłabienie euro jest uzasadnione. Dałoby to większą przewagę i komfort obozowi gołębi w EBC. I chyba faktycznie to jest teraz głównym argumentem osłabiającym euro, bo wspólna waluta nie zareagowała na lepsze od oczekiwań indeksy PMI dla przemysłu z Niemiec, Francji i całej strefy euro.

Polski złoty traci wraz ze spadkiem kursu euro do dolara (EUR/USD),

niespecjalnie pomagają mu dobre nastroje na GPW i ogólnie rynkach kapitałowych. Powodem tego może być słaba dynamika produkcji przemysłowej w grudniu, za czym iść może niższa trajektoria dynamiki PKB w 2020 r. Tego obrazu nie odwróciły nieco lepsze dane o sprzedaży detalicznej. Jako ciekawostkę można też dodać, że z minutek RPP wynika, że podczas ostatniego posiedzenia złożono wniosek zarówno o obniżkę, jak i o podwyżkę stóp procentowych. Oczywiście, nic z tego nie wynika, bo oba nie zyskały poparcia, a stopy pozostaną zapewne na obecnym poziomie. Rynek jednak może dostrzegać skrzywienie RPP w stronę obrony wzrostu gospodarczego i braku chęci do podwyżek stóp. Kurs EUR/PLN przełamuje opór na 4,25, a USD/PLN zmierza w kierunku bariery na 3,87.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk