• Odbierz prezent
To nie koniec zmian na rynku FX! [kursy walutowe EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN, EURUSD]
fot. freepik.com

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,7779 (osłabienie złotego o 1,9%). W ubiegłym tygodniu złoty tracił na wartości, czemu sprzyjały nasilające się obawy inwestorów o wystąpienie recesji w Europie. Dodatkowo, mniejsza od oczekiwań podwyżka stóp procentowych przez RPP (patrz powyżej) oddziaływała w kierunku osłabienia złotego. W czwartek, po ogłoszeniu decyzji RPP, kurs złotego przejściowo przekroczył granicę 4,80. Poziom ten był również testowany w piątek. Konferencja prezesa NBP oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności kursu EURPLN.

Kurs euro zjeżdża i pada na 20-letnie minima - niesamowicie drogi dolar; to nie koniec ostrych zmian na rynku FX! [kursy walutowe EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN, EURUSD]  - 1

Zobacz także: Waluty lecą na łeb, na szyję - potężny dolar bije kolejne wieloletnie rekordy

 

W ubiegłym tygodniu ze względu na wzrost światowej awersji do ryzyka doszło również do dalszego spadku kursu EURUSD. W konsekwencji w piątek rynek testował parytet dolara względem euro (kurs EURUSD równy 1,00), jednak po południu obserwowaliśmy korektę i ponowne umocnienie euro. Niemniej jednak, kurs EURUSD osiągnął w ubiegłym tygodniu najniższy poziom od końca 2002 r. Biorąc pod uwagę kształtowanie się kursów EURUSD i EURPLN, kurs USDPLN osiągnął w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom w dostępnej historii szeregu.

W tym tygodniu istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostaną zmiany globalnej awersji do ryzyka i oczekiwania rynkowe na wystąpienie recesji w Europie. W weekend władze Kanady wydały zgodę na odesłanie turbiny do gazociągu Nord Stream 1 do Rosji, co może oddziaływać w kierunku zmniejszenia obaw rynkowych o odcięcie dostaw gazu do Niemiec (patrz powyżej) i być pozytywne dla kursu złotego. Dane z Chin (PKB, bilans handlowy, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inwestycje w aglomeracjach miejskich) będą naszym zdaniem oddziaływać w kierunku lekkiego umocnienia złotego. Uważamy, że neutralne dla złotego będą dane z Polski (inflacja, bilans płatniczy) oraz dane z USA (inflacja sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, wstępny indeks Uniwersytetu Michigan).

Zobacz także: Analitycy Credit Agricole zrewidowali prognozy na lata 2022-2023!

 

Dane o inflacji w USA i Polsce w centrum uwagi

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 7,305 (spadek o 25pb), 5-letnie do 6,495 (spadek o 2pb), a 10-letnie zwiększyły się do 6,28 (wzrost o 2pb). W ubiegłym tygodniu doszło do spadku stawek IRS na krótkim końcu krzywej wraz z malejącymi oczekiwaniami rynku na zacieśnianie polityki pieniężnej przez RPP obrazowanymi spadkiem notowań na rynku kontraktów terminowych (FRA). Tendencja ta została wzmocniona przez mniejszą od oczekiwań podwyżkę stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu RPP oraz relatywnie gołębi ton piątkowej konferencji prasowej A. Glapińskiego. Po relatywnej stabilizacji w pierwszej części tygodnia, stawki IRS o dłuższym terminie zapadalności również obniżyły się w czwartek i piątek.

Zobacz także: Koniecznie sprawdź aktualne prognozy i przekonaj się, ile złotych możesz zapłacić za waluty

 

 

W tym tygodniu istotne dla kształtowania się stawek IRS będą zmieniające się oczekiwania rynkowe dotyczące skali zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Zmniejszone obawy rynkowe o recesję w Niemczech (w związku ze zgodą władz Kanady na odesłanie turbiny do gazociągu Nord Stream 1, patrz powyżej) będą oddziaływać w kierunku lekkiego wzrostu rentowności obligacji niemieckich oraz stawek IRS w Polsce. Publikacje licznych danych z Chin (PKB, bilans handlowy, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inwestycje w aglomeracjach miejskich) będą najprawdopodobniej neutralne dla krzywej. Bez istotnego wpływu na stawki IRS będą naszym zdaniem również dane z Polski (inflacja, bilans płatniczy) oraz dane z USA (inflacja, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, wstępny indeks Uniwersytetu Michigan).

Kurs euro zjeżdża i pada na 20-letnie minima - niesamowicie drogi dolar; to nie koniec ostrych zmian na rynku FX! [kursy walutowe EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN, EURUSD]  - 2

 

Prognozy miesięcznych wskaźników makroekonomicznych

Kurs euro zjeżdża i pada na 20-letnie minima - niesamowicie drogi dolar; to nie koniec ostrych zmian na rynku FX! [kursy walutowe EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN, EURUSD]  - 3

Prognozy kwartalnych wskaźników makroekonomicznych

Kurs euro zjeżdża i pada na 20-letnie minima - niesamowicie drogi dolar; to nie koniec ostrych zmian na rynku FX! [kursy walutowe EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN, EURUSD]  - 4


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk