Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,98-0,20%
CHF / PLN4,42-0,17%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro wzrośnie do poziomu 4,35 złotego? Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Konrad Białas | 17:33 28 luty 2020
Kurs euro wzrośnie do poziomu 4,35 złotego? Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Koronawirus przestał być tylko problemem Chin, a rozprzestrzenianie się choroby po świecie wywołuje spiralę wyprzedaży na rynkach. Rośnie ryzyko przeciągnięcia zaburzeń dla globalnej aktywności gospodarczej poza pierwszy kwartał. W rezultacie w najbliższym czasie nowe informacje o postępach epidemii będą ważniejsze niż historyczne dane.

Przyszły tydzień: NFP/ISM z USA, PMI z Eurolandu/Wlk. Brytanii/Polski/Chin, RPP, RBA, PKB z Australii, BoC, rynek pracy z Kanady

Przed indeksami ISM dla przemysłu (pon) i usług (śr) oczekiwania przeważają po stronie rozczarowania po tym, jak słabo wypadły wstępne szacunki PMI. Mimo to relatywnie dane z USA wypadają mocniej niż w pozostałych głównych gospodarkach, co od strony pływu na USD powinno być czynnikiem łagodzącym. Odczytem tygodnia będzie raport NFP (pt), gdzie spodziewane jest podtrzymanie silnego tempa przyrostu zatrudnienia (175 tys.) przy spadku stopy bezrobocia (3,5 proc.). Będzie interesujące czy dobre dane będą w stanie przywrócić stabilizację na rynki finansowe. W tle danych i doniesień o COVID-19 odbędzie się Super Wtorek, kiedy mieszkańcy 14 stanów będą głosować w prawyborach kandydata na prezydenta z Partii Demokratycznej. Sondaże wskazują na umocnienie się Berniego Sandersa na pozycji lidera. Jego program polityczny jest uznawany za negatywny dla gospodarki i rynku kapitałowego w USA i może to być czynnik ryzyka, który będzie ciążył na Wall Street, choć dopiero w drugiej połowie roku bliżej terminu wyborów prezydenckich.

Rewizje indeksów PMI w Europie (pon, śr) będą analizowane pod kątem wpływu COVID-19. Wstępne odczyty wypadły zaskakująco mocno, choć dane były oparte o ankiety z początku miesiąca, kiedy obawy o epidemię nie były tak duże. Ponadto wzrost indeksów brał się częściowo z wydłużonego czasu dostaw, co zwykle oznacza rosnący popyt na towary, ale tym razem odzwierciedla opóźnienia w realizacji dostaw z Chin, gdzie prace w zakładach produkcyjnych zostały wstrzymane w związku z epidemią. Zamówienia przemysłowe Niemiec (pt) raczej nie zaskoczą pozytywnie, biorąc pod uwagę załamanie popytu na samochody z Chin. Ostatnio EUR zyskało na wartości, ale by to skutek panicznego domykania krótkich pozycji i nie powinien być oznaką wewnętrznej siły waluty.

Reklama

Podejście do finalnych odczytów PMI z Wielkiej Brytanii (pon-śr) jest takie samo, jak dla Eurolandu (patrz wyżej), zatem ryzyka dla GBP przeważają po negatywnej stronie.

W Polsce PMI dla przemysłu (pon) powinien wskazać skromny wzrost (prognoza TMS: 47,9, poprz. 47,4) na bazie poprawy sentymentu wśród firm na początku roku, zanim w gospodarkę globalną uderzył COVID-19. Jednak w związku z wydarzeniami ostatnich dni z danych nie będą wyciągane żadne znaczące wnioski, gdyż marcowa aktualizacja może przynieść zupełnie inne obraz. Po RPP nie spodziewamy się zmian stóp procentowych (śr) przy powtórzeniu przekazu o prawdopodobnej stabilizacji kosztu pieniądza co najmniej do połowy 2022 r. Komunikat powinien przyjąć ostrożnościowy ton w obliczu globalnej epidemii wirusa, choć bez sugestii rychłej zmiany polityki. Złoty pozostaje pod wpływem zmian w nastawieniu inwestorów do ryzyka. Nie można wykluczyć, że spirala rynkowej paniki przyniesie rajd kursu euro do złotego EUR/PLN ponad 4,35, ale tak, jak zwykle, powinny być to krótkotrwałe epizody.

W Chinach indeksy PMI będą jedną z ważniejszych serii w tym tygodniu. Rządowe wskaźniki zostaną opublikowane już w tą sobotę i od nich będzie zależeć, w jakich nastrojach rynki zaczną nowy tydzień. Oczekiwania wskazują na spadek indeksów o ok. 5 pkt, ale reakcja na wybuch epidemii i wstrzymanie prac zakładów może być jeszcze gorsza. Komercyjne odpowiedniki indeksów trafią na rynek w poniedziałek i środę i dopełnią obrazu.

Gorący tydzień w Australii od strony danych makro. Znaczenie danych o PKB za IV kw. (śr) mocno spadło przez pożary buszu z początku tego roku, późniejsze powodzie oraz wybuch epidemii COVID-19. Nadwyżka handlowa za styczeń (czw) będzie podbita przez wysokie ceny surowców eksportowych, podczas gdy sprzedaż detaliczna za styczeń (pt) pozostanie słaba w związku z pogorszeniem zaufania konsumentów. RBA (wt) powinien utrzymać stopę kasową bez zmian, ale komunikat skupi uwagę od strony, jak bank postrzega ryzyka związane z COVID-19. AUD może znaleźć wsparcie w cierpliwym podejściu RBA, ale ważniejsze będą nastroje na globalnych rynkach.

W ostatnich dniach rynek podniósł oczekiwania na obniżkę stopy overnight Banku Kanady z 30 proc. do prawie 70 proc. Mimo to w konsensusie Bloomberga przed przyszłotygodniową decyzją (śr) tylko 3 z 19 ekonomistów zakłada cięcie. Choć z samego BoC nie słyszeliśmy ostatnio komentarzy odnośnie koronawirusa, to generalnie w środowisku panuje opinia, że jest jeszcze za wcześnie, by ocenić wpływ epidemii na gospodarkę, stąd banki centralne powstrzymują się przed pochopnymi decyzjami. Niezależnie do tego w związku ze wzrostem ryzyka, zmiana języka komunikatu na bardziej gołębi jest niemal pewna i nie pomoże CAD. Na koniec tygodnia (pt) dane z rynku pracy najprawdopodobniej będą rysować pozytywny obraz gospodarki, ale historyczne odczyty będą miały znaczenie, tylko jeśli z rynki wyłączą tryb paniki.    

Reklama

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Konrad Białas

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie


Reklama

Czytaj dalej