• Odbierz prezent
Kurs euro względem dolara (EUR/USD) w górę. Słabość amerykańskiej waluty. Dzień na rynku

W środę na początek nieco mniej istotne indeksy nastrojów z Eurolandu oraz inflacja z Niemiec. Potem na pierwszy planie lądują dane z USA z największą uwagą na PKB za I kw. i jak ostatnie 2 tygodnie marca zdławiły ożywienie. Wieczorem posiedzenie Fed, po którym nie spodziewamy się fajerwerków ani zmiany w postrzeganiu dolara. Dziś także dostaniemy raport DoE o zapasach ropy naftowej.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 29 IV - 1

  • Akcje w Azji pną się w górę trzecią sesję z rzędu przy dominacji optymizmu związanego z łagodzeniem zakazów poruszania się. Chiński Shanghai Composite rośnie o 0,2 proc., a koreański KOSPI zyskuje 0,6 proc. W Japonii giełda nie pracuje z powodu święta.
  • Futures na S&P500 jest wyżej o 1 proc. po zmiennej sesji na Wall Street we wtorek, gdzie presja sprzedaży nasiliła się w sektorze technologicznym (Nasdaq -1,81 proc.) w obliczu rekordowego spadku indeksu nastrojów konsumentów. Jednak opublikowane po sesji lepsze od prognoz wyniki finansowe Alphabet pomogły w odbiciu nastrojów.
  • EUR pozostało bez wpływu na decyzję agencji Fitch o obniżce ratingu Włoch o jeden stopień do BBB-, perspektywa stabilna. Była to nadzwyczajna decyzja poza regularnym kalendarzem rewizji uzasadniona istotną zmianą zdolności kredytowej emitenta ze względu na wpływ Covid-19 na gospodarkę i finanse publiczne. Fitch spodziewa się spadku PKB o 8 proc. w 2020 r. i wzrostu deficytu budżetowego do 10 proc. PKB a gwarancji publicznych do 25 proc. PKB. Ryzyka dla prognoz przeważają po negatywnej stronie. „Stabilna perspektywa częściowo odzwierciedla naszą opinię, że skup aktywów przez EBC wspomoże odpowiedź fiskalną Włoch na pandemię COVID-19 i złagodzi ryzyko refinansowania poprzez utrzymanie kosztów finansowania na bardzo niskim poziomie, przynajmniej w krótkim okresie.”
  • Kurs euro względem dolara EUR/USD lekko rośnie do 1,0850. Na innych crossach w G10 widać słabość USD. Najlepiej radzą sobie AUD i NZD. Kurs dolara australijskiego wobec amerykańskiego AUD/USD wyciąga się do 0,6530, kurs dolara nowozelandzkiego do amerykańskiego NZD/USD wychodzi ponad 0,61. Kurs euro w relacji do złotego EUR/PLN zaczyna dzień na 4,5450.
  • W Australii CPI w I kw. wyniosła 2,2 proc. r/r i 0,3 proc. k/k, wyżej niż prognozowane odpowiednio 1,9 proc. i 0,2 proc. Jednak w obecnej sytuacji dane są bez znaczenia dla RBA, a zatem też i dla rynków.
  • Ropa naftowa WTI w czerwcowym kontrakcie odbija o 10 proc. do 13,5 USD/b. Pozytywnym impulsem był raport API, który wskazał mniejszy od oczekiwań przyrost zapasów ropy naftowej: 9,98 mln baryłek vs prog. 10,5 mln baryłek.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk