• Odbierz prezent
Kurs euro wystrzeli do 4,70 PLN? Dolar, funt ora frank kontynuują wzrosty. Kursy walut w weekend

Marcowa zmienność, która zawitała na rynku walutowym Forex będzie niezwykle ciężka do powtórzenia. Praktycznie od 20.03 na parach walutowych z polskim złotym zawitały tendencje boczne. Kurs funt, kurs euro, kurs dolara oraz kurs franka oscylują w około 2% odległości od tegorocznych maksimów. Dla analityków technicznych na wykresach pojawiły się sygnały mówiące o kontynuacji fali wzrostowej. Np. kurs dolara, kurs euro oraz franka utworzyły tzw. formacje trójkąta symetrycznego. To sytuacja kiedy z każdym kolejnym tygodniem amplituda wahań w tendencji bocznej się zmniejsza. Kursy walut z polskim złotym w prawdziwe zachowują się stabilnie, ale to najprawdopodobniej nie koniec wzrostów funta, euro, franka oraz dolara. Kurs USD/PLN stabilizuje się w okolicach 4 złotych i 15 groszy. Dla pary funt złoty GBP/PLN konsensusem jest pułap 5 złotych i 19 groszy. Jako pierwsza sygnały do kupna pokazuje para euro do złotego EUR/PLN. Aktualnie za jednego euro płacimy 4 złote i 56 groszy. Ciekawie prezentuje się sytuacja franka. Para walutowa CHF/PLN znajduje się zaledwie 3 grosze od marcowego maksimum. Kurs franka w piątek zakończył zmagania na poziomie 4.32 PLN.

Kurs euro, dolara, funta oraz franka w konsolidacji zapowiadającej wzrosty

Na rynku akcyjnym kwiecień przyniósł odwilż i większość światowych indeksów nadrobiła przynajmniej połowę ruchu spadkowego z marca. Niestety nie udało się to wszystkich indeksom. Część analityków doszukuje się w aktualnej sytuacji szansy do poszukania pozycji krótkich. To by oznaczało, że kolejna fala spadkowa na giełdach przed nami. Gdy rzeczywiście doszło do mocniejszej przeceny to z powrotem mielibyśmy do czynienia z większą awersją do ryzyka. Co to oznacza dla polskiego złotego? Niestety, ale dalsze osłabianie się. Gdyby maj przyniósł przecenę i przełamanie lokalnych dołków to np. kurs euro nie powinien mieć problemu z osiągnięciem pułapu 4 złotych i 70 groszy. Przy takich wycenach EUR/PLN kurs dolara zapewne przełamałby poziom 4.40 PLN.

Kurs euro do złotego EUR/PLNWykres kursu euro do złotego. Para EUR/PLN w minionym tygodniu wygenerowała sygnały do zakupów.

Dokąd może rosnąć kurs franka oraz kurs funta?

Dla kursu franka tegoroczne maksimum cenowe ukształtowało się w okolicach 4.38 PLN. W czasie uwolnienia kursu franka, 15 stycznia 2015 roku, kurs franka rósł nawet do poziomu 4.44 złotego. Czy zobaczymy franka po 4.44? To bardzo możliwy scenariusz. Pogorszenie i ewentualne załamanie optymizmu na rynkach giełdowych z pewnością spowodowałoby umocnienie franka. Istotne jest też to w jaki sposób działać będzie Bank Centralny Szwajcarii. SNB walczy z mocnym frankiem, co niestety w ostatnich latach nie wychodzi mu zbyt dobrze. Może się okazać, że w perspektywie 2-3 miesięcy doczekamy się bardziej agresywnych działań SNB, co mogłoby wyhamować wzrosty kursu franka. Warto obserwować kurs euro względem franka bo to sytuacja na tej parze może mieć wpływ na decyzje SNB.

Kurs franka do złotego CHF/PLNWykres franka do złotego CHF/PLN. Tendencja boczna może wkrótce przejść do historii

Kurs funta odwrócił tendencję spadkową. Od lokalnych dołków funt umocnił się o ponad 50 groszy. Za jednego funta płacimy aktualnie 5.20 PLN, ale to nie ostatnie słowo brytyjskiej waluty. Funt cały czas jest istotną walutą w globalnym systemie walutowym, dlatego kapitał powinien do niej wędrować w sytuacji gdy na giełdach pojawią się przeceny.

Kurs złotego pójdzie po rekord?

Chcesz wiedzieć co może czekać kursy walut w maju? Czy dolar, euro, frank oraz funt zaliczą rekordowe poziomy? O tym w poniedziałkowej analizie LIVE. Start transmisji punktualnie o godzinie 8:00.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk